image/svg+xml
Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej kilka ciekawostek i porad
electricity gf561adb65 1920 charakterystyka energetyczna

Nowelizacja ustawy wprowadza nowe przepisy, jeśli chodzi o świadectwo energetyczne budynku. Charakterystyka będzie wymagana w przypadku wszystkich obiektów, nawet tych powstałych przed 2009 rokiem. Nowe prawo wejdzie w życie w kwietniu 2023 — od tego momentu właściciele nieruchomości zobowiązani będą do wystąpienia o wystawienie stosownego dokumentu, a jego brak podlegać będzie dotkliwym karom finansowym.

Świadectwo energetyczne budynku — co to jest?

Dokument określany jako charakterystyka energetyczna budynku to w istocie zbiór danych i wskaźników, które umożliwiają na dokonanie szacunkowych obliczeń w zakresie zapotrzebowania danego obiektu na energię — m.in. na cele centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji czy też ogrzania wody. Do tej pory świadectwo było wymagane w momencie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Wymóg sporządzenie tejże dokumentacji obowiązywał natomiast dla obiektów powstałych (lub modernizowanych) po 2009 roku.

Nowelizacja ustawy — co się zmieni od kwietnia 2023?

Główna zmiana w przepisach dotyczy wprowadzenia obowiązku posiadania charakterystyki energetycznej budynku dla wszystkich nieruchomości — także dla tych, które powstały przed 2009 przeznaczonych na sprzedaż, wynajem. W praktyce przekłada się to na konieczność wystąpienia o wystawienie stosownego dokumentu przez każdego właściciela nieruchomości (w tym domu jednorodzinnego), który takim dokumentem nie dysponuje.

To z kolei wiąże się z kosztami — te mogą się wahać o 500 do nawet 2500 złotych, w zależności od metrażu, lokalizacji oraz specyfiki nieruchomości. Co w przypadku, gdy właściciel nie dotrzyma obowiązku posiadania charakterystyki energetycznej budynku? Wtedy należy liczyć się z grzywną, choć przepisy nie określają jej górnego limitu.

Inną zmianą, która wejdzie w życie od kwietnia 2023, jest również obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji — raz na 2, 4 lub 5 lat, zależnie od mocy oraz rodzaju wykorzystywanego paliwa.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dodatkowe informacje. Zapraszamy także do sprawdzenia pozostałych wpisów dostępnych w naszym serwisie.

Kontakt
zainteresowany? Napisz do nas!

Biuro Projektowo – Usługowe ERAN Marcin Raniowski

Biuro projektowe

Wiejska 61a

Łany Wielkie, 44-153

marcin@eran.com.pl

https://www.eran.com.pl

telefon : 510626830

Adres pracowni:
ul. Wincentego Pola 27  lokal 2-08
44-100 Gliwice
Tel.: 510626830

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko *
Miejscowość *
Numer telefonu *
Adres e-mail *
Wiadomość *

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwosci ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Projektowo - Usługowe ERAN Marcin Raniowski z siedziba w Łanach Wielkich przy ul. Wiejskiej 61a.
Top