image/svg+xml
Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej kilka ciekawostek i porad
heating g1f3b7f113 1920 kocioł

Parametrem wpływającym na efektywność pracy kotła jest jego moc. W projekcie domu jest określona jego wartość. Obecnie przede wszystkim stosuje się urządzenia jednofunkcyjne o mocy 15-24 kW i dwufunkcyjne o mocy 17-27 kW. Zasadniczo trzeba powiedzieć, że kocioł pracuje pełną mocą jedynie kilka lub kilkanaście dni w roku. Moc kotła dobierana jest bowiem w ten sposób, aby ogrzał on budynek w dni o temperaturze obliczeniowej, chociaż w rzeczywistości średnia temperatura porą zimową jest dużo wyższa. Należy wiedzieć, że temperatura obliczeniowa nad morzem wynosi -16 stopni Celsjusza, w centralnej Polsce wynosi -20 stopni Celsjusza, a na Suwalszczyźnie (najbardziej mroźny obszar Polski) -24 stopnie Celsjusza. Faktem jest, że przecież całą zimę nie ma aż takiego mrozu, ponieważ średnia temperatura to około 0 stopni Celsjusza. Co to w zasadzie oznacza? Oznacza to, że kocioł dobrany do temperatury obliczeniowej pracuje głównie wykorzystując nie więcej niż połowę mocy. Należy wiedzieć, że w przypadku tradycyjnych kotłów gazowych grzanie taką sprawnością wiąże się z dodatkowym zużyciem paliwa, gdyż im niższe jest obciążenie cieplne urządzenia, tym niższa też jego sprawność. Natomiast w przypadku kotłów kondensacyjnych jest znów odwrotnie – najwyższą sprawność osiągają działając z mocą częściową. Pamiętajmy iż, jednak dobór kotła o bardzo zawyżonej mocy może skutkować tym, że nie będzie on w stanie pracować w sposób ciągły, będzie się często wyłączał i włączał, co w efekcie wpłynie na szybsze jego zużycie. Dotyczy to zwłaszcza okresów przejściowych (jesieni, wiosny). Więc dobierając moc urządzenia, warto wspomóc się poradami doświadczonego instalatora.
Wybór odpowiedniego kotła jest bardzo ważny, tak samo jak projekty kotłowni o których większość inwestorów zapomina. Dobry projekt kotłowni zapewnia bezpieczeństwo użytkowników, dlatego warto w niego zainwestować.

Kontakt
zainteresowany? Napisz do nas!

Biuro Projektowo – Usługowe ERAN Marcin Raniowski

Biuro projektowe

Wiejska 61a

Łany Wielkie, 44-153

marcin@eran.com.pl

https://www.eran.com.pl

telefon : 510626830

Adres pracowni:
ul. Wincentego Pola 27  lokal 2-08
44-100 Gliwice
Tel.: 510626830

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko *
Miejscowość *
Numer telefonu *
Adres e-mail *
Wiadomość *

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwosci ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Projektowo - Usługowe ERAN Marcin Raniowski z siedziba w Łanach Wielkich przy ul. Wiejskiej 61a.
Top