image/svg+xml
Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej kilka ciekawostek i porad
eran 3 ogrzewanie

Każda osoba mająca zamiar budowy domu prędzej czy później staje przed wyborem sposobu ogrzewania domu. Na rynku jest bardzo wiele rodzajów pieców i urządzeń służących do produkcji ciepła. Każdy musi dobrać sposób ogrzewania dopasowany do siebie i zasobności swojego portfela. Postaram się opisać najpopularniejsze z nich.

Ogrzewanie węglem

Najpopularniejszy i najtańszy na Śląsku i w Polsce do tej pory sposobem na ogrzanie budynku był węgiel. Jednak na kosztach zalety węgla się kończą. Duża kotłownia, pył, częste uzupełnianie pieca i wybieranie popiołu, duża emisja spalin oraz transport opału do kotłowni sprawiają, że wiele osób rezygnuje z pieca na węgiel.

Ogrzewanie gazem

Ogrzewanie gazowe jedno z bardziej popularnych sposobów ogrzewania domu charakteryzuje się małą pracochłonnością przy obsłudze, nie wymagana jest duża kotłownia oraz minimalnymi kosztami eksploatacji pieca przez wiele lat. Niestety ten sposób ogrzewania najbardziej opłacalny jest dla osób, które mają dostęp do sieci gazowej. Osoby, które nie posiadają możliwości przyłącza do gazociągu mogą wydzierżawić zbiornik gazowy lub kupić na własność. Jednak ta opcja jest trochę droższa. Gaz jest wygodny w obsłudze, ale koszt ogrzewania są wyższe niż w przypadku spalania drewna czy węgla.
Decydując się na ogrzewanie gazowe , należy stworzyć projekt instalacji gazowej zaprojektowany przez uprawnionego projektanta.

Ogrzewanie elektryczne

Najlepsze w obsłudze ogrzewanie. Umożliwia płynną i szybką regulacje temperatury. Nie emituje bezpośrednio zanieczyszczeń. Nie ma potrzeby budowy komina oraz kotłowni. Koszty instalacji ogrzewania są niskie w porównaniu do innych. Minusem natomiast jest koszt użytkowania, jest najwyższy ze wszystkich wymienionych, ale jeśli weźmiemy pod uwagę niski koszt inwestycji to rozwiązanie okaże się jednym z najlepszych rozwiązań dla małych domów w których kotłownia, komin i instalacja centralnego ogrzewania pochłonęłaby znaczną część środków na budowę domu.

Podsumowując rodzaje ogrzewania dochodzimy do wniosku, że najtańsze jest ogrzewanie paliwem stałym, ale za to koszty inwestycji są duże i obsługa czasochłonna. Najbardziej komfortowe w użytkowaniu jest ogrzewanie przy pomocy energii elektrycznej, ale koszty ogrzewania są wyższe.

Wymienione zostały tylko najpopularniejsze źródła ciepła, na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń do ogrzewania: pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, piece indukcyjne, piece na pellet.

Kontakt
zainteresowany? Napisz do nas!

Biuro Projektowo – Usługowe ERAN Marcin Raniowski

Biuro projektowe

Wiejska 61a

Łany Wielkie, 44-153

marcin@eran.com.pl

https://www.eran.com.pl

telefon : 510626830

Adres pracowni:
ul. Wincentego Pola 27  lokal 2-08
44-100 Gliwice
Tel.: 510626830

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko *
Miejscowość *
Numer telefonu *
Adres e-mail *
Wiadomość *

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwosci ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Projektowo - Usługowe ERAN Marcin Raniowski z siedziba w Łanach Wielkich przy ul. Wiejskiej 61a.
Top