image/svg+xml
Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej kilka ciekawostek i porad

Potrzebny Ci projekt instalacji centralnego ogrzewania w domu? Sprawdź, z czego się składa, jak działa i ile kosztuje instalacja CO.

Jak działa centralne ogrzewanie – instalacja CO w domu?

Instalacja CO to układ dostarczający ciepło do poszczególnych pomieszczeń, zwykle przy użyciu wody. Jego podstawowymi elementami są:
· piec (kocioł).
· rury,
· grzejniki.
Sposób działania typowej instalacji CO jest prosty. Najpierw w źródle np. kotle – za pomocą gazu, oleju lub paliwa stałego (np. drewno, eko-groszek, pellet, węgiel) – wytwarza się czynnik grzewczy rozprowadzany za pomocą nośnika. Najczęściej stanowi go woda płynąca rurami do grzejników w pomieszczeniach. Jeżeli budynek ma więcej niż jedną kondygnację, kluczowym będzie utworzenie pionów, które pozwolą rozprowadzać ciepło na wszystkie piętra.
Projekt instalacji CO sporządza się z zależności od poszczególnych podzespołów i surowca energetycznego. Wśród kotłów znajdziesz m.in. elektryczne, gazowe, na paliwo płynne i stałe.
Woda zasilająca instalację CO zazwyczaj ma temperaturę 45-55°C (instalacje niskotemperaturowe) lub 80-90°C (wysokotemperaturowe). W drugim przypadku rury wykonuje się z materiału odporniejszego na wysoką temperaturę, a także stosuje grzejniki o mniejszej powierzchni.
Dobierając rury, możesz zdecydować się na tworzywa sztuczne lub rury metalowe. Najrzadziej wykorzystywane są obecnie przewody stalowe, najczęściej – miedziane. Spośród rur plastikowych dobrze sprawdzają się wielowarstwowe i wykonane z polibutylenu – materiału niezwykle elastycznego, odpornego na ekstremalnie wysokie i niskie temperatury oraz duże ciśnienie.

Instalacja centralnego ogrzewania w budynku – rodzaje

Instalację CO w budynkach dzielimy na 4 rodzaje.
1. Grawitacyjne (tradycyjne),
2. Pompowe,
3. Rozdzielaczowe,
4. Podłogowe.

Ogrzewanie grawitacyjne

Ogrzewanie grawitacyjne w domu wymusza przepływ gorącej wody (o mniejszej gęstości) do góry, a zimnej (o gęstości mniejszej) – w dół. Stosuje się przy tym 2 rozdziały:
· Dolny, który rozprowadza ciepłą wodę z poziomu piwnicy.
· Górny, doprowadzający ciepłą wodę do poddasza i dalej do reszty pomieszczeń.
Ponieważ przepływ wody odbywa się bez użycia energii elektrycznej, instalacja grawitacyjna sprawdza się w niewielkich układach i w małych domach narażonych na częste przerwy w dostawie prądu.
Ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy oraz większej powierzchni grzejników. Ponadto, ze względu na niskie ciśnienie, woda w instalacji nie może mieć zasyfonowań na przewodach zasilających i powrotnych.
Tradycyjne ogrzewanie grawitacyjne zadziała w budynkach, gdzie pozioma odległość od źródła ciepła do najdalszego pionu nie przekracza 25 metrów. Ważne też, aby różnica wysokości pomiędzy źródłem ciepła i najniżej położonym grzejnikiem wynosiła co najmniej 2 metry. W nowoczesnych obiektach takie rodzaje rozwiązań instalacji odchodzą w zapomnienie.

Ogrzewanie pompowe

To obecnie najpopularniejszy rodzaj instalacji CO w budynkach jednorodzinnych. Ruch wody w sieci odbywa się dzięki pompie obiegowej, a ciecz pokonuje opory w rurach o dużo mniejszej średnicy niż ta wymagana w instalacji grawitacyjnej. Dzięki temu ogrzewanie pompowe działa sprawniej, bez ograniczeń co do wielkości i rozległości układu.
Wodę w instalacji pompowej rozprowadza się w 2 systemach:
1.     Jednorurowym.
2.     Dwururowym.
W pierwszym, prostszym, ciepło płynie szeregowo – pionowo lub poziomo – ale bez możliwości regulowania wydajności poszczególnych grzejników. Wydajność układu można nieco podnieść, stosując obwody grzejne z regulacją termostatem.
System dwururowy zakłada podłączenie każdego z grzejników do pionu zasilającego i powrotnego. Temperaturę w takim układzie reguluje się za pomocą pokręteł – zaworów regulacyjnych przy każdym wymienniku cieplnym.

Ogrzewanie rozdzielaczowe

Instalacja rozdzielaczowa jest odmianą dwururowej z rozdziałem dolnym. Do kotła podłącza się jeden lub dwa piony obsługujące rozdzielacze na poszczególnych kondygnacjach, a od nich prowadzi przewody do poszczególnych grzejników.
Zaletami rozdzielaczowej instalacji CO są jej funkcjonalność i elastyczność. Pierwsza dotyczy łatwego sterowania obiegiem z rozdzielacza. Druga umożliwia łatwe przeróbki i naprawy instalacji, ponieważ nie trzeba wyłączać całego układu, by wymienić jego fragment.
Podobnym rozwiązaniem do rozdzielaczowej jest instalacja CO z rozdziałem poziomym, gdzie do dwóch pionów grzewczych z kotła podłącza się poziome rozprowadzenia w systemie dwururowym lub jednorurowym. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne, jeśli np. wynajmujesz komuś pomieszczenia w domu i oddzielnie rozliczasz koszty grzania.

Instalacja CO w domu. Ogrzewanie podłogowe

Coraz popularniejszym typem instalacji CO w domu jest ogrzewanie podłogowe. Czynnik grzewczy rozprowadza się w nim poprzez promieniowanie, za pomocą sieci rur pod podłogą – równomiernie i bez konwekcji. Zapewnia to domownikom wysoki komfort cieplny i oszczędności. Rozsądne sterowanie takim systemem pozwala obniżyć koszty grzania o 15-30%.
Ogrzewanie podłogowe wykonuje się jako wodne lub elektryczne. Jego zaletami są akumulacyjność cieplna, równomierny pionowy rozkład temperatur w pomieszczeniach, brak widocznych elementów układu oraz ciepła podłoga. Jeżeli jednak chcesz wykonać je w obiekcie już zamieszkanym, musisz zdemontować istniejącą podłogę i zrezygnować z parkietu, desek na legarach czy grubych dywanów i wykładzin.

Projekt instalacji CO – schemat, cena, koszt

Ile kosztuje projekt instalacji CO w domu? Cena zależy m.in. od metrażu domu oraz rodzaju układu, na który się zdecydujesz. Schemat instalacji ogrzewania wykona dla Ciebie inżynier instalator. Średni koszt projektu dla niewielkiego domu jednorodzinnego (120-150 m2) to 700–1500 zł. W przypadku większych budynków cena projektu może sięgać powyżej 2000 zł.
Prawidłowo wykonane projekt i schemat instalacji CO zapewnią Ci najwyższą wydajność układu. Przełoży się to na niższe koszty eksploatacji, zapobiegnie utratom ciepła i zapewni oszczędności przez długie lata.

Sprawdź też:  Węzł cieplny

Kontakt
zainteresowany? Napisz do nas!

Biuro Projektowo – Usługowe ERAN Marcin Raniowski

ul.Wiejska 61a
44-153 Łany Wielkie
Nip: 6312381311
Regon:
E-mail: marcin@eran.com.pl
Tel.: 510 626 830

Adres pracowni:
ul. Dworcowa 58/VIII
44-100 Gliwice
Tel.: 796 257 380

Formularz kontaktowy
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwosci ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Projektowo - Usługowe ERAN Marcin Raniowski z siedziba w Łanach Wielkich przy ul. Wiejskiej 61a.
Top