image/svg+xml
Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej kilka ciekawostek i porad
projekt instalacji wod-kan

Projekt instalacji wod-kan domu jednorodzinnego

Przyłączenie budynku mieszkalnego do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej to jedna z kluczowych kwestii podczas jego budowy. Chcesz mieć pewność, że uzyskasz pozwolenie na wykonanie przyłącza? Zadbaj o profesjonalny projekt instalacji wod-kan domu jednorodzinnego.

Instalacja wod-kan w domu. Z czego się składa?

Budynek mieszkalny nie zostanie dopuszczony do użytku, jeśli nie posiada sprawnej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jest ona elementem instalacji sanitarnej i składa się z:

 • instalacji wodnej (wodociągowej) odpowiadającej za doprowadzanie wody użytkowej do budynku,
 • instalacji kanalizacyjnej (sanitarnej, deszczowej) służącej do odprowadzania z niego ścieków bytowo-gospodarczych oraz deszczowych.

Instalacja wodna w domu

Instalację wodną dzielimy na wewnętrzną (w budynku) i zewnętrzną (prowadzoną na zewnątrz do przyłącza). To układ połączonych ze sobą przewodów (rur), armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę z sieci wodociągowej do wybranych pomieszczeń.

C.w.u. w instalacji wodnej może być podgrzewana na różne sposoby: w podgrzewaczach, kotle, pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi. Kształt układu będzie się różnił w zależności od wybranej metody.

Instalacja kanalizacyjna w budynku

W systemie kanalizacyjnym wyróżniamy:

 • podejścia (odcinki rur łączące urządzenia sanitarne z pionem),
 • piony (spusty) i poziomy (przewody odpływowe) kanalizacyjne,
 • przykanaliki,
 • przewody wentylacyjne,
 • syfon,
 • wpust,
 • czyszczak,
 • zabezpieczenia przeciwzalewowe.

Najbardziej widocznymi elementami są urządzenia sanitarne: zlewozmywak, umywalka czy miska ustępowa. Z nich wewnętrzna instalacja kanalizacyjna odprowadza ścieki do pionów i poziomów, a następnie poza budynek – do sieci zewnętrznej: kolektora, szamba lub przydomowej oczyszczalni.

Projekt instalacji wod-kan domu jednorodzinnego

Aby zagwarantować w domu dostęp do wody użytkowej, instalację należy podłączyć do sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Niekiedy, gdy gmina nie zapewnia dostępu do kanalizacji, trzeba zbudować szambo lub przydomową oczyszczalnie ścieków o wyborze decydują przede wszystkim warunki gruntowe na której ma powstać inwestycja.

Wykonanie instalacji wod-kan w domu przebiega w 2 etapach:

 1. Rozprowadzanie przewodów przez ściany i stropy oraz na zewnątrz budynku.
 2. Podłączanie urządzeń sanitarnych (zwykle pod koniec budowy).

W instalacji wodnej wyróżnia się systemy: trójnikowy (rury prowadzone szeregowo) oraz rozdzielaczowy. Drugi jest bardziej skomplikowany i droższy, ale łatwiejszy w naprawie w przypadku awarii.

Najważniejszymi elementami obu instalacji są rury. Obecnie przewody najczęściej wykonuje się z rur polipropylenowych oraz pex, ponieważ przy zastosowaniu tworzyw sztucznych materiał nie wchodzi w reakcję z wodą. Ponadto polipropylen jest odporny na działanie temperatury od -40 do 90C a pex do 80C, dzięki czemu bez problemu doprowadzają zimną i ciepłą wodę oraz zapewniają cyrkulację.

Jeśli chcesz zyskać funkcjonalny system, lepiej nie oszczędzaj przesadnie na materiałach. Odpowiednio dobierz także średnicę przewodów. Pamiętaj, że przyłącza muszą zostać zaprojektowane, uzgodnione i wykonana zgodnie dokumentacją, ponieważ tylko wtedy uzyskasz odbiór i pozwolenie na korzystanie z niego..

Projekt instalacji wod-kan domu jednorodzinnego powinien gwarantować, że woda i ścieki będą odprowadzane w sposób grawitacyjny. Niezwykle istotne są też odpowiednie uszczelnienie oraz izolacja układu.

Koszt instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu

Jaki jest koszt wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej domu jednorodzinnego? Całkowita cena zależy głównie od wymagań oraz oczekiwań i wykorzystanych materiałów. Wahać się może w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Aby zorientować się w kosztach i zadbać o to, by system wodno-kanalizacyjny działał sprawnie, należy zaopatrzyć się w solidny projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Ile kosztuje projekt instalacji wod-kan – cena

Twój projekt domu nie uwzględnia instalacji wodno-kanalizacyjnej? Zleć go fachowcom. Cena standardowego projektu instalacji wodno-kanalizacyjnej domu jednorodzinnego to zwykle 600-800. zł. Pamiętaj jednak, że ostateczny koszt zależy m.in. od metrażu budynku oraz poziomu skomplikowania układu.

Działamy na terenie Śląska w tym Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy, Mikołów dobrze znamy wytyczne poszczególnych gestorów tym samym wiemy jak szybko i sprawnie uzgodnić z nimi dokumentację.

Chcesz mieć projekt spod ręki fachowców z ponad 15-letnim doświadczeniem? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Kontakt
zainteresowany? Napisz do nas!

Biuro Projektowo – Usługowe ERAN Marcin Raniowski

Biuro projektowe

Wiejska 61a

Łany Wielkie, 44-153

marcin@eran.com.pl

https://www.eran.com.pl

telefon : 510626830

Adres pracowni:
ul. Wincentego Pola 27  lokal 2-08
44-100 Gliwice
Tel.: 510626830

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko *
Miejscowość *
Numer telefonu *
Adres e-mail *
Wiadomość *

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwosci ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Projektowo - Usługowe ERAN Marcin Raniowski z siedziba w Łanach Wielkich przy ul. Wiejskiej 61a.
Top