image/svg+xml
Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej kilka ciekawostek i porad
rekuperator, wentylacja z odzyskiem, projekt wentylacji
Każdy dom powinien mieć odpowiedni system wentylacji, dla zapewnienia we wnętrzach świeżego powietrza oraz komfortu klimatycznego. Można skorzystać przy tym z systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli odzyskiwaniem ciepła. Na czym to polega i jak wykonać właściwy projekt wentylacji dla swojego domu?

Wentylacja z rekuperacją – na czym polega?

Wentylacja rekuperacją polega na tym, że do rekuperatora trafia świeże powietrze z zewnątrz. Jest oczyszczane i dystrybuowane po całym domu. Z drugiej strony rekuperator gromadzi zużyte powietrze z zanieczyszczeniami bytowymi i wyprowadza je na zewnątrz, przy okazji odzyskując z niego energię.

Zanieczyszczeniami bytowymi są:
· bakterie,
· wilgoć,
· roztocza,
· kurz,
· wirusy,
· zapachy,
· dwutlenek węgla.

Innymi słowy, projekt rekuperacji w domu jednorodzinnym powinien zakładać stałą wymianę powietrza przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła. Żadnego domu energooszczędnego, a tym bardziej pasywnego nie można wybudować bez rekuperacji.

Różnice między wentylacją z rekuperacją a naturalną:

Rekuperacja dostarczy do wnętrza mieszkania czy domu świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz. W przypadku wentylacji naturalnej do wnętrza wpada powietrze nieoczyszczone, wraz z wszelkimi pyłami i zanieczyszczeniami. Nie ma możliwości osiągnięcia takiego komfortu klimatycznego w domu z wentylacją grawitacyjną, jak w tym, wyposażonym w wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Przy okazji wymiany powietrza w rekuperatorze odzyskiwana jest z niego energia cieplna, która zostaje rozprowadzona po domu. Dlatego można zmniejszyć wydatki na  ogrzewanie innymi metodami. Przy wentylacji naturalnej nie ma takiej możliwości.

Oszczędności energetyczne

Korzyścią z zainstalowania wentylacji z rekuperacją jest zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Dobrze wykonany projekt rekuperacji pozwala wypracować nawet 50-procentowe oszczędności. Straty ciepła na wentylację w budynku z wentylacją tradycyjną, grawitacyjną, gdzie powietrze z pomieszczeń wywiewane jest kominami wentylacyjnymi, stanowi zazwyczaj ponad 50 proc. całkowitych strat ciepła. Po zastosowaniu w takim samym budynku rekuperacji starty te można zdecydowanie ograniczyć – o kilkanaście procent. W naszym kraju istnieje obowiązek stosowania rekuperacji dla budynków, w których wydatek przekracza 500 m3 powietrza. To duże budynki, zwykle biurowce. Niemniej w domach jednorodzinnych także z powoiem może dzenbyć instalowana wentylacja z rekuperacją, według odpowiednio wykonanego projektu rekuperacji.

Czyste powietrze w dobie smogu

W Polsce zwłaszcza w okresie grzewczym, w wielu regionach istnieje problem smogu. Nawet przy zamkniętych oknach w domu jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Można poprawić odczuwalny komfort klimatyczny dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, ponieważ stale zapewnia ona wymianę zużytego powietrza na powietrze świeże. Nie trzeba w takim przypadku stosować żadnych oczyszczaczy elektrycznych powietrza, ani odświeżaczy. Rekuperacja wpływa korzystnie na samopoczucie i zdrowie mieszkańców danego domu. Znikają permanentne bóle głowy, bezsenność, znacznie poprawia się jakość snu, a człowiek ma więcej energii.

Zobacz również: projekt wentylacji

Kontakt
zainteresowany? Napisz do nas!

Biuro Projektowo – Usługowe ERAN Marcin Raniowski

Biuro projektowe

Wiejska 61a

Łany Wielkie, 44-153

marcin@eran.com.pl

https://www.eran.com.pl

telefon : 510626830

Adres pracowni:
ul. Wincentego Pola 27  lokal 2-08
44-100 Gliwice
Tel.: 510626830

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko *
Miejscowość *
Numer telefonu *
Adres e-mail *
Wiadomość *

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwosci ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Projektowo - Usługowe ERAN Marcin Raniowski z siedziba w Łanach Wielkich przy ul. Wiejskiej 61a.
Top