Jeszcze niedawno pompy ciepła wydawały się niekwestionowanym liderem wśród ekologicznych urządzeń grzewczych w Polsce. Obecnie jednak coraz większa liczba beneficjentów programu Czyste Powietrze decyduje się na wybór kotła na pellet. Co sprawiło, że pompy straciły na popularności, a wspomniane piece na biomasę stały się nowym faworytem?
Nowoczesne pompy ciepła – dlaczego dziś są na drugim planie?
Głównymi powodami, dla których ludzie stracili zaufanie do pomp ciepła, jest nieuregulowany rynek krajowy i możliwość uzyskania dofinansowania na zakup sprzętu o niepotwierdzonej jakości. W związku z tym wiele osób po montażu urządzeń od nierzetelnych dystrybutorów skarży się na bardzo wysokie rachunki za prąd. Zniechęca to kolejnych inwestorów, a szczególnie właścicieli nieruchomości bez paneli fotowoltaicznych – tym bardziej że cena energii w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie.
Zalety instalacji kotłów na pellet
Kotły na pellet, choć były obecne na rynku od lat, zaczęły zyskiwać w oczach inwestorów jesienią 2023 roku, aby w czerwcu 2024 roku stanowić już 51% urządzeń wybieranych w ramach programu Czyste Powietrze. To sprzęt czerpiący z odnawialnych źródeł energii, za które uznawany jest pellet. Z tego powodu doskonale wpisuje się w trend odchodzenia od paliw kopalnych w Unii Europejskiej. Do ogrzewania budynków wykorzystuje on biomasę stworzoną ze sprasowanych odpadów drzewnych, co stanowi materiał ekologiczny, wydajny, dostępny oraz relatywnie tani.
Pompa ciepła a kocioł na pellet – co wybrać?
Instalacja kotła na pellet, w odróżnieniu od montażu pompy ciepła, często jest o wiele mniej skomplikowana. Ponadto innowacyjne piece na biomasę są w dużej mierze bezobsługowe oraz dostępne w szerokiej gamie klas efektywności. Dzięki zastosowaniu w nich specjalnych filtrów generują minimalną ilość zanieczyszczeń podczas spalania pelletu, ale wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji. Ich użytkowanie na co dzień jest równie czyste, jak w przypadku eksploatacji pomp ciepła, ponieważ materiał opałowy ma formę granulatu. Ostateczny wybór źródła ogrzewania zależy jednak od inwestora składającego wniosek o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.
Nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać? Potrzebujesz projektu centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym, wielorodzinnym budynku mieszkalnym albo innej nieruchomości? Jeśli tak – zapraszamy do biura ERAN, gdzie służymy fachowym doradztwem i przygotowujemy koncepcje nowoczesnych instalacji z pompą ciepła, kotłem na pellet, piecem gazowym oraz innymi urządzeniami! Do kontaktu zachęcamy mieszkańców Gliwic, Katowic, a także okolic.