Stacja uzdatniania wody – co to takiego?

Działanie zmiękczaczy wody nie jest skomplikowane, a polega głównie na tym, że woda przepuszczana jest przez złoże filtracyjne (nazywane także żywicą jonowowymienną), które zawiera związki wyłapujące kationy wapnia i magnezu, dzięki czemu do domowej instalacji trafia woda miękka, która po zmieszaniu z tzw. wodą surową staje się średnio miękka, a więc taka, na jakiej najbardziej nam zależy. W tym miejscu trzeba sobie powiedzieć o tym, że złoże, które oczyszcza wodę, w pewnym momencie zostanie nasycone jonami wapnia oraz magnezu, a wtedy konieczna będzie jego regeneracja, polegająca w głównej mierze na przepłukaniu go solanką.

Korzyści wynikające z posiadania stacji uzdatniania wody

Instalacja uzdatniacza wody niesie ze sobą wiele korzyści, do tych najważniejszych zalicza się:

  • ochronę instalacji, jak również urządzeń AGD przed kamieniem, co znacząco przedłuża ich żywotność,
  • zwiększenie wydajności przekazywania energii w wymiennikach, co zmniejsza koszty ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody,
  • ochronę armatury oraz sanitariatów przed osadem (ułatwia to sprzątanie łazienek i zmniejsza ilość używanych detergentów),
  • skuteczniejsze płukanie ubrań – woda miękka sprawia, że po wyciągnięciu z pralki, ubrania są delikatniejsze i przyjemniejsze w dotyku (dzięki dokładniejszemu usunięciu resztek proszku),
  • lepszy wpływ wody uzdatnionej na naszą skórę.

To musisz wiedzieć!

Zmiękczona woda to więcej jonów sodu, co szczególnie ważne jest dla osób, które stosują diety niskosodowe. Taka woda nie jest również najlepsza do przygotowywania mleka dla niemowląt.

Co z chlorem?

Jeżeli zależy nam nie tylko na zmiękczeniu wody, ale również na poprawie jej właściwości smakowych oraz zapachowych niezbędne jest zastosowanie złóż filtracyjnych, które zawierają węgiel aktywny. Tego typu stacje uzdatniania wody pomagają w zatrzymaniu rozpuszczonego w wodzie chloru oraz innych związków mających wpływ na jej walory smakowe. Woda o niezadowalającej jakości to problem wielu gospodarstw domowych, jeżeli zależy Ci na tym, aby skutecznie go rozwiązać stacje uzdatniania wody to z pewnością rozwiązanie dla Ciebie, o czym przekonasz się już po pierwszym użyciu odpowiednio oczyszczonej i zmiękczonej wody.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jesteśmy biurem projektowym z Gliwic, specjalizującym się w projektowaniu instalacji sanitarnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i przemysłu. Posiadamy weloletnie doświadczenie, którym możemy się podzielić z Tobą.

Wierzymy, że jesteś tutaj po to, by poszerzyć swoją wiedzę przed zleceniem projektu instalacji sanitarnej. Nie musisz dłużej szukać wykonawcy. Z chęcią zaprojektujemy coś dla Ciebie.

Zadzwoń: 510 626 830