
Nowoczesne urządzenia, jakimi są pompy ciepła, obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem. Mimo że wiele osób zna korzyści wynikające z ich użytkowania, równie duża część ludzi nadal podchodzi do tematu inwestycji w tego typu sprzęt z dystansem, zastanawiając się nad tym, jak działa. Jeśli zatem należysz do tego grona – koniecznie przeczytaj artykuł, w którym w sposób zrozumiały poznasz zasadę funkcjonowania pomp ciepła.
Podział pomp ciepła ze względu na źródło pobieranej energii
W zależności od źródła pobieranej energii wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła:
- powietrzne,
- gruntowe,
- wodne.
Funkcjonują one podobnie, ponieważ w przypadku każdego wariantu tworzą obieg ciepła w celu przekazania go do domowej instalacji centralnego ogrzewania, w tym grzejników czy systemu podłogowego. Podczas tworzenia projektu układu oraz montażu tych urządzeń – mają one jednak nieco inne wymagania. Dla przykładu gruntowe pompy ciepła potrzebują odpowiedniego przygotowania terenu i nieco więcej przestrzeni niż modele powietrzne. Wynika to z tego, że urządzenia te są wyposażone w wymiennik gruntowy, czyli pionowo lub poziomo montowane rury, które instaluje się pod powierzchnią ziemi na danej głębokości.
Działanie pompy ciepła
Priorytetowym zadaniem pompy ciepła jest odebranie energii z otoczenia, przerobienie jej w obiegu i przesłanie do centralnej instalacji ogrzewania. W przypadku gruntowych lub wodnych urządzeń pierwszy krok realizowany jest za sprawą roztworu glikolu, który krąży w rurach znajdujących się pod ziemią albo w zbiorniku wodnym. Absorbuje on ciepło z naturalnego źródła i transportuje je do pompy. Natomiast powietrzne modele w sposób bezpośredni pobierają ciepło z otoczenia, przekazując je do obiegu.
Kiedy zielona energia dotrze do wspomnianego obiegu z czynnikiem chłodniczym – medium w tak zwanym parowniku przekształca się w parę, która przechodzi do sprężarki zasilanej prądem. Wówczas zostaje podniesiona jej temperatura, a wytworzone ciepło przenosi się do skraplacza odpowiedzialnego za stopniowe przekształcanie pary w postać ciekłą pod wysokim ciśnieniem. To właśnie wtedy gorący czynnik oddaje energię do instalacji oraz zbiorników magazynujących ciepło, po czym trafia do zaworu rozprężnego, gdzie ponownie zyskuje swoje pierwotne właściwości.
Inwestycja w projekt instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła
Cała procedura obiegu ciepła w pompie może wydawać się skomplikowana. W wielkim skrócie można jednak porównać ją do odwróconego działania lodówki. Podczas gdy ona usuwa ciepło ze swojego wnętrza, pompa przekazuje je do budynków. Cały proces bazuje na występującym w fizyce efekcie Joule’a-Thomsona. Dzięki temu jest niezawodny oraz charakteryzuje się wysoką wydajnością.
Właśnie wznosisz nowy dom lub inny budynek? A może chcesz zainwestować w modernizację wieloletniego obiektu w Katowicach, Gliwicach bądź innym mieście? Jeśli potrzebujesz fachowców w zakresie tworzenia instalacji sanitarnych – zapraszamy do naszego biura projektów ERAN, w którym rzetelnie, dokładnie oraz starannie przygotujemy dla Ciebie plany centralnego ogrzewania z pompą ciepła i nie tylko!