Jednym z ważniejszych etapów projektowania niektórych rodzajów budynków jest przygotowanie dla nich dokumentacji związanej z instalacją przeciwpożarową. Poprawnie wykonana daje architektowi pewność, że budynek spełnia wymagania techniczne z zakresu przepisów PPOŻ. Z kolei inwestor zyskuje gwarancję sprawnego odbioru przez straż pożarną – bez konieczności wdrażania poprawek wiążących się z dużymi kosztami oraz opóźnieniami w oddaniu inwestycji do użytkowania. Z tego powodu w artykule zebraliśmy najważniejsze informacje związane z tym aspektem prawnym. Wyjaśniamy w nim, co musi zawierać projekt instalacji PPOŻ, kiedy jest on obowiązkowy oraz kto powinien odpowiadać za jego przygotowanie.

Kiedy wymagany jest projekt instalacji przeciwpożarowej?

Nie wszystkie nowo powstające budynki są w Polsce objęte obowiązkiem przygotowania projektu instalacji PPOŻ. Dotyczy to np. domów jednorodzinnych oraz przydomowych garaży. Taką dokumentację musi posiadać większość wielkopowierzchniowych obiektów budowlanych. Kwestię tę normuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 sierpnia 2023 r. w sprawie uzgadniania projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego, projektu technicznego oraz projektu urządzenia przeciwpożarowego pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.

Zgodnie z powyższymi przepisami zaprojektowanie instalacji PPOŻ jest wymagane m.in. w przypadku:

  • budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej, na których terenie mieszka/przebywa dużo osób – np. apartamentowce, hotele, szkoły, szpitale, kina, centra handlowe itp.;
  • budynków przemysłowych oraz magazynowych;
  • obiektów inwentarskich – wykorzystywanych do hodowli zwierząt;
  • budynków rolniczych o dużej powierzchni – stodoły, magazyny do składowania płodów rolnych itp.,
  • wielkopowierzchniowych garaży jedno- i wielokondygnacyjnych zarówno naziemnych, jak i podziemnych.

Oprócz tego projekt instalacji PPOŻ jest wymagany dla każdego budynku, niezależnie od jego rodzaju, jeśli będą w nim montowane urządzenia przeciwpożarowe.

Co powinien zawierać projekt instalacji przeciwpożarowej?

Każdy taki dokument składa się z dwóch części – opisowej oraz graficznej. W pierwszej z nich zawarte są najważniejsze informacje techniczne związane z instalacją PPOŻ. Druga obejmuje wszystkie rysunki, plany i wizualizacje przedstawiające elementy ochrony przeciwpożarowej na terenie budynku. Nad ich przygotowaniem powinien czuwać rzeczoznawca, z którym należy skonsultować dobór konkretnych rozwiązań.

Opis techniczny i część graficzna

W części opisowej projektu instalacji PPOŻ muszą znaleźć się informacje związane z:

  • charakterystyką techniczną budynku – powierzchnia, ilość kondygnacji, przeznaczenie itp.;
  • podziałem obiektu na strefy pożarowe oraz ich klasyfikacją w kategorii zagrożenia ludzi (ZL);
  • klasą odporności pożarowej elementów konstrukcyjnych budynku;
  • zasadami działania systemów bezpieczeństwa związanych z wybuchem pożar.

Część graficzna obejmuje wszystkie niezbędne wizualizacje do opisów technicznych. Zalicza się do nich m.in. schematy zastosowanych systemów PPOŻ i rysunki przedstawiające sposób ich montażu, projekt instalacji hydrantowej, oznaczenia dróg ewakuacyjnych itp.

Dobór rozwiązań i uzgodnienia z rzeczoznawcą

Prace projektowe związane z instalacją PPOŻ należy prowadzić przy wsparciu rzeczoznawcy specjalizującego się w zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Pomaga on w doborze rozwiązań zarówno pod kątem warunków technicznych budynku, jak i zgodności z przepisami. Ze specjalistą tym uzgadnia się m.in. rodzaje systemów detekcji pożaru i alarmowania, sposoby prowadzenia instalacji oddymiającej, typy urządzeń do gaszenia ognia.

Wskazanie urządzeń i materiałów

Informacje te są bardzo istotne dla inwestora, gdyż na ich podstawie może on szukać wykonawcy instalacji PPOŻ. Powinny one zawierać wszystkie dane techniczne związane z systemami ochrony przeciwpożarowej, w tym m.in. rodzaje i klasy urządzeń, zastosowane materiały, wymagania montażowe.

Jakie instalacje PPOŻ są najczęściej projektowane?

Rodzaje instalacji PPOŻ zawsze precyzyjnie dobiera się do wielkości i przeznaczenia budynku oraz charakteru występujących w nim zagrożeń pożarowych. Pośród najpopularniejszych należy wymienić:

  • systemy oddymiania, ostrzegawcze (DSO) oraz sygnalizacji pożaru (SSP),
  • Stałe Urządzenia Gaśnicze (SUG) – automatyczne gaszenie ognia (np. zraszacze wodne),
  • wewnętrzne oraz zewnętrzne hydranty.

Komu powierzyć wykonanie projektu PPOŻ?

Projekt ten powinien być wykonany przez osobę posiadającą uprawnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W przypadku dużych inwestycji najlepiej zdać się na wsparcie całego zespołu specjalistów. Skorzystaj z usług naszego biura projektowego ERAN. Od wielu lat projektujemy instalacje PPOŻ na zlecenie zarówno architektów, jak i inwestorów z rynku nieruchomości. Zapewniamy kompleksowe usługi w zakresie przygotowania dokumentacji!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jesteśmy biurem projektowym z Gliwic, specjalizującym się w projektowaniu instalacji sanitarnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i przemysłu. Posiadamy weloletnie doświadczenie, którym możemy się podzielić z Tobą.

Wierzymy, że jesteś tutaj po to, by poszerzyć swoją wiedzę przed zleceniem projektu instalacji sanitarnej. Nie musisz dłużej szukać wykonawcy. Z chęcią zaprojektujemy coś dla Ciebie.

Zadzwoń: 510 626 830