W każdym domu należy zagospodarować tzw. kotłownię, czyli miejsce, gdzie montuje się źródło centralnego ogrzewania, jak również inne elementy instalacji do ogrzewania wody użytkowej. Pomieszczenie to powinno być zorganizowane tak, aby spełniać niezbędne warunki techniczne, dzięki czemu możliwe będzie jego bezpieczne użytkowanie przez lata. Dlaczego przygotowanie projektu kotłowni należy powierzyć fachowcy? Jakie wymagania powinno spełniać to pomieszczenie?
Dlaczego to ważne, aby kotłownia miała określone warunki techniczne?
Wytyczne w zakresie warunków technicznych, jakie powinny charakteryzować kotłownie, zawarto w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz w Polskich Normach, między innymi w dokumencie PN-87/B-02411.
Spełnienie określonych wymogów technicznych podczas tworzenia projektu kotłowni gazowej bądź innej i staranne wykończenia tego wnętrza jest szczególnie ważne w kontekście bezpieczeństwa. Zmniejsza to bowiem ryzyko powstawania pożarów, wybuchu gazu czy zaczadzenia. Co więcej, niektóre parametry, takie jak wentylacja, mogą mieć wpływ na osiąganie wysokiej wydajności kotła. Prawidłowe umiejscowienie urządzenia grzewczego oraz innych elementów instalacji pozwala też stworzyć wygodną przestrzeń, w której bez problemu można zachować porządek, łatwo obsługiwać kocioł, a także bezproblemowo go czyścić lub serwisować.
Najważniejsze warunki techniczne dotyczące projektu kotłowni
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest to, że kotłownia zawsze powinna być dopasowana do typu pieca, jakim ogrzewany będzie dom. To właśnie do wielkości oraz mocy kotła bowiem należy dopasować kubaturę pomieszczenia, w którym się on znajdzie. Nowoczesne urządzenia grzewcze nie zajmują dużo miejsca, ale należy pamiętać, że ich obsługa musi być swobodna. Co więcej, w kotłowni dobrze zagospodarować nieco przestrzeni na zapas paliwa. Materiał opałowy jednak nie może znajdować się bezpośrednio przy piecu, dlatego wnętrze nie może być za małe. Co więcej, w kotłowni warto też umiejscowić zasobnik ciepłej wody użytkowej.
W aktach prawnych znaleźć można konkretne wytyczne dotyczące wykończenia kotłowni, w tym informacje o tym, że między innymi:
- kocioł należy zamontować w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu albo zupełnie osobnym budynku,
- podłoga w kotłowni powinna być niepalna, na przykład z płytek i należy zainstalować w niej wpust kanalizacyjny,
- wysokość ścian w tego typu wnętrzach musi wynosić minimum 2,2 metra,
- w pomieszczeniu z kotłem trzeba posiadać sprawną wentylację,
- drzwi do kotłowni muszą mieć przynajmniej 80 cm szerokości, otwierać się na zewnątrz, a ich klasa odporności ogniowej powinna być jak najwyższa,
- należy zadbać o porządne oświetlenie pomieszczenia.
Okno w kotłowni nie jest wymogiem, jeśli decydujemy się na kocioł o mocy do 25 kW. W innym wypadku otwór w ścianie powinien mieć wymiary wynoszące 1/15 powierzchni podłogi. Przepisy i wymagania dotyczące projektów kotłowni różnią się nieco w zależności od rodzaju kotła. Dla przykładu piec gazowy nie może zostać zamontowany poniżej poziomu terenu, na przykład w piwnicy. W takiej sytuacji Państwowa Straż Pożarna nie wyda pozwolenia na jego użytkowanie.
Chcesz uniknąć błędów mogących prowadzić do odmowy odbioru domu albo kar finansowych? Zależy Ci na utrzymaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa podczas korzystania z pieca? A może potrzebujesz nietypowego projektu kotłowni z nowoczesnym systemem hybrydowym albo pompą ciepła? Zapraszamy do naszego biura projektów instalacji sanitarnych ERAN, gdzie z przyjemnością stworzymy dla Ciebie i Twoich bliskich plan komfortowego, estetycznego oraz praktycznego pomieszczenia w nowym bądź wieloletnim domu!