Instalacja centralnego ogrzewania w domu – podstawa naszego komfortu i egzystencji? Sprawdź, z czego się składa, jak działa i ile kosztuje instalacja, która zapewnić ma ciepło.

Jak działa centralne ogrzewanie – instalacja systemu grzewczego w domu?

Instalacja grzewcza to układ dostarczający ciepło do poszczególnych pomieszczeń, zwykle przy użyciu wody. Instalacja centralnego ogrzewania składa się z:

  • pieca (kocioł).
  • rury,
  • grzejników.

Sposób działania typowej instalacji grzewczej jest prosty. Najpierw w źródle np. kotle – za pomocą gazu, oleju lub paliwa stałego (np. drewno, eko-groszek, pellet, węgiel) – wytwarza się czynnik grzewczy rozprowadzany za pomocą nośnika. Najczęściej stanowi go woda płynąca rurami do grzejników w pomieszczeniach. Jeżeli budynek ma więcej niż jedną kondygnację, kluczowym będzie utworzenie pionów, które pozwolą rozprowadzać ciepło na wszystkie piętra.

Projekt centralnego ogrzewania (np. w domu jednorodzinnym) sporządza się z zależności od poszczególnych podzespołów i surowca energetycznego. Wśród kotłów znajdziesz m.in. elektryczne, gazowe, na paliwo płynne i stałe. Woda zasilająca instalację system grzewczy zazwyczaj ma temperaturę 45-55°C (instalacje niskotemperaturowe) lub 80-90°C (wysokotemperaturowe). W drugim przypadku rury wykonuje się z materiału odporniejszego na wysoką temperaturę, a także stosuje grzejniki o mniejszej powierzchni.

Dobierając rury podczas projektowania instalacji centralnego ogrzewania, możesz zdecydować się na tworzywa sztuczne lub rury metalowe. Najrzadziej wykorzystywane są obecnie przewody stalowe, najczęściej – miedziane. Spośród rur plastikowych dobrze sprawdzają się wielowarstwowe i wykonane z polibutylenu – materiału niezwykle elastycznego, odpornego na ekstremalnie wysokie i niskie temperatury oraz duże ciśnienie.

Instalacja centralnego ogrzewania w budynku – rodzaje

Instalację CO w budynkach dzielimy na 4 rodzaje.

  • grawitacyjne (tradycyjne),
  • pompowe,
  • rozdzielaczowe,
  • podłogowe.

Ogrzewanie grawitacyjne

Ogrzewanie grawitacyjne w domu wymusza przepływ gorącej wody (o mniejszej gęstości) do góry, a zimnej (o gęstości mniejszej) – w dół. Stosuje się przy tym 2 rozdziały:

  • dolny, który rozprowadza ciepłą wodę z poziomu piwnicy.
  • górny, doprowadzający ciepłą wodę do poddasza i dalej do reszty pomieszczeń.

Ponieważ przepływ wody odbywa się bez użycia energii elektrycznej, instalacja grawitacyjna sprawdza się w niewielkich układach i w małych domach narażonych na częste przerwy w dostawie prądu. Ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy oraz większej powierzchni grzejników. Ponadto, ze względu na niskie ciśnienie, woda w instalacji nie może mieć zasyfonowań na przewodach zasilających i powrotnych.

Tradycyjne ogrzewanie grawitacyjne zadziała w budynkach, gdzie pozioma odległość od źródła ciepła do najdalszego pionu nie przekracza 25 metrów. Ważne też, aby różnica wysokości pomiędzy źródłem ciepła i najniżej położonym grzejnikiem wynosiła co najmniej 2 metry. W nowoczesnych obiektach takie rodzaje rozwiązań instalacji odchodzą w zapomnienie.

Ogrzewanie pompowe

To obecnie najpopularniejszy rodzaj instalacji, jaki bierze się pod uwagę tworząc projekty instalacji centralnego ogrzewania w budynkach jednorodzinnych. Ruch wody w sieci odbywa się dzięki pompie obiegowej, a ciecz pokonuje opory w rurach o dużo mniejszej średnicy niż ta wymagana w instalacji grawitacyjnej. Dzięki temu ogrzewanie pompowe działa sprawniej, bez ograniczeń co do wielkości i rozległości układu.

Wodę w instalacji pompowej rozprowadza się w 2 systemach:

  • jednorurowym.
  • dwururowym.

W pierwszym, prostszym, ciepło płynie szeregowo – pionowo lub poziomo – ale bez możliwości regulowania wydajności poszczególnych grzejników. Wydajność układu można nieco podnieść, stosując obwody grzejne z regulacją termostatem. System dwururowy zakłada podłączenie każdego z grzejników do pionu zasilającego i powrotnego. Temperaturę w takim układzie reguluje się za pomocą pokręteł – zaworów regulacyjnych przy każdym wymienniku cieplnym.

Ogrzewanie rozdzielaczowe

Instalacja grzewcza rozdzielaczowa jest odmianą dwururowej z rozdziałem dolnym. Do kotła podłącza się jeden lub dwa piony obsługujące rozdzielacze na poszczególnych kondygnacjach, a od nich prowadzi przewody do poszczególnych grzejników. Zaletami całej instalacji rozdzielaczowej są jej funkcjonalność i elastyczność. Pierwsza dotyczy łatwego sterowania obiegiem z rozdzielacza. Druga umożliwia łatwe przeróbki i naprawy instalacji, ponieważ nie trzeba wyłączać całego układu, by wymienić jego fragment.

Podobnym rozwiązaniem do rozdzielaczowej jest instalacja wodna z rozdziałem poziomym, gdzie do dwóch pionów grzewczych z kotła podłącza się poziome rozprowadzenia w systemie dwururowym lub jednorurowym. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne, jeśli np. wynajmujesz komuś pomieszczenia w domu i oddzielnie rozliczasz koszty grzania.

Instalacja CO w domu: projektowanie instalacji centralnego ogrzewania w podłodze

Coraz popularniejszym typem instalacji grzewczej w domu jest ogrzewanie podłogowe. Czynnik grzewczy rozprowadza się w nim poprzez promieniowanie, za pomocą sieci rur pod podłogą – równomiernie i bez konwekcji. Zapewnia to domownikom wysoki komfort cieplny i oszczędności. Rozsądne sterowanie takim systemem pozwala obniżyć koszty grzania o 15-30%. Ogrzewanie podłogowe wykonuje się jako wodne lub elektryczne. Jego zaletami są akumulacyjność cieplna, równomierny pionowy rozkład temperatur w pomieszczeniach, brak widocznych elementów układu oraz ciepła podłoga. Jeżeli jednak chcesz wykonać je w obiekcie już zamieszkanym, musisz zdemontować istniejącą podłogę i zrezygnować z parkietu, desek na legarach czy grubych dywanów i wykładzin.

Projekt centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym lub innym obiekcie – schemat, cena, koszt

Ile kosztuje projekt instalacji centralnego ogrzewania w domu? Cena zależy m.in. od metrażu domu oraz rodzaju układu, na który się zdecydujesz. Schemat instalacji ogrzewania wykona dla Ciebie inżynier instalator. Średni koszt projektu dla niewielkiego domu jednorodzinnego (120-150 m2) to 700–1500 zł. W przypadku większych budynków cena projektu może sięgać powyżej 2000 zł. Prawidłowo wykonany projekt i schemat instalacji CO zapewnią Ci najwyższą wydajność układu. Przełoży się to na niższe koszty eksploatacji, zapobiegnie utratom ciepła i zapewni oszczędności przez długie lata. Działamy na terenie Śląska, Gliwic, Katowic. Zapraszamy do kontaktu.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jesteśmy biurem projektowym z Gliwic, specjalizującym się w projektowaniu instalacji sanitarnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i przemysłu. Posiadamy weloletnie doświadczenie, którym możemy się podzielić z Tobą.

Wierzymy, że jesteś tutaj po to, by poszerzyć swoją wiedzę przed zleceniem projektu instalacji sanitarnej. Nie musisz dłużej szukać wykonawcy. Z chęcią zaprojektujemy coś dla Ciebie.

Zadzwoń: 510 626 830