Profesjonalny projekt instalacji elektrycznej zapewni Ci wygodną, bezpieczną i sprawną dostawę prądu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, by wykonać go bez zarzutów.
Projekt Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym. Z czego się składa?
Instalacja elektryczna w budynku ma jedno podstawowe zadanie: w prosty sposób wyposażyć go w prąd. Zwykle odbywa się to poprzez przyłączenie obiektu do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej lokalnego przedsiębiorstwa energetycznego.
Taki układ składa się z następujących elementów:
- Przyłącze – łączy zewnętrzną sieć energetyczną ze złączami w budynku; wykonane jako kablowe lub napowietrzne. W domach jednorodzinnych do jednego przyłącza można podpiąć 3 lub więcej instalacji odbiorczych.
- Złącze – łączy instalację elektryczną w budynku z przyłączem linii energetycznej.
- Rozdzielnica główna – w domach jednorodzinnych doprowadzana bezpośrednio ze złącza przez tablicę licznikową do instalacji odbiorczej. Rozdziela energię elektryczną pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.
- Instalację odbiorczą – część instalacji za układem pomiarowym, a w razie jego braku – za wyjściowymi zaciskami pierwszego urządzenia zabezpieczającego.
- Wewnętrzna linia zasilająca (WLZ) – potocznie zwana pionem zasilającym; zlokalizowana pomiędzy przyłączem z rozdzielnicą główną, przesyłająca energię elektryczną.
- Obwody zasilające – rozdzielcze i odbiorcze.
Na to, jak wyglądać będzie schemat instalacji elektrycznej w domu, wpływ mają m.in. jego wielkość, usytuowanie oraz liczba znajdujących się wewnątrz urządzeń.
Jak działa instalacja elektryczna?
Zadaniem dobrze działającej instalacji elektrycznej jest bezpieczne i bezawaryjne dostarczenie energii elektrycznej do budynku. Jak to działa?
Wyobraź sobie, że funkcjonuje ona podobnie do układu nerwowego człowieka. Odbiera impulsy z zewnątrz, przekazuje je przez neurony (nerwy), a to uruchamia bodziec widoczny na zewnątrz.
W taki sam sposób energia elektryczna z zewnętrznej sieci elektroenergetycznej zasila instalacje elektryczne. Przez przewody płynie do urządzeń, a gdy układ działa sprawnie, energia zasila poszczególne urządzenia w Twoim domu.
Chcesz, by wszystko funkcjonowało bez zarzutów? Warto zadbać o profesjonalny schemat instalacji elektrycznej. Na jego podstawie odbywa się jej montaż w domu. Po schemat instalacji zgłoś się do elektryka ze stosownymi uprawnieniami, a po projekt – do fachowca z doświadczeniem.
Projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego
By nie mieć problemów w przyszłości, zaplanuj instalację elektryczną jeszcze przed budową domu – na etapie jego projektowania. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę:
- Liczba i rozplanowanie gniazd. Zwróć uwagę na to, ile gniazd potrzebujesz w domu, gdzie mają się znajdować, a także na jakiej wysokości. Przygotuj też wstępny plan rozmieszczenia mebli w pomieszczeniach. Co dzięki temu zyskasz? Po pierwsze, unikniesz używania nieestetycznych przedłużaczy. Po drugie, nie będziesz mieć problemów z podłączaniem kolejnych urządzeń w domu. Po trzecie, ustrzeżesz się przed zakrywaniem gniazd meblami lub nowym sprzętem. Na jakiej wysokości umieścić gniazda? Zwykle znajdują się one 10-40 cm ponad podłogą.
- Liczba urządzeń. Jeszcze na etapie projektowania budynku zastanów się, jakich urządzeń elektrycznych i elektronicznych potrzebujesz. Weź pod uwagę, ile ich będzie w kuchni, w salonie czy w łazience. Pomyśl też, jakie sprzęty zamierzasz kupić w przyszłości oraz gdzie je umieścisz.
- Punkty oświetleniowe. Planujesz w pokoju żyrandole, kinkiety, lampy, a może światła punktowe? Rozwiązania dla pokoi, łazienki czy kuchni zwykle się różnią. Dlatego jeszcze na etapie projektowania weź pod uwagę, ilu punktów oświetleniowych potrzebujesz oraz gdzie zamocujesz światła.
- Oświetlenie zewnętrzne. W domu jednorodzinnym istotnym elementem jest również oświetlenie zewnętrzne – przed wejściem, na tarasie, balkonie czy przy bramie wjazdowej. Jeśli zaplanujesz je wcześniej, w sprytny sposób powiążesz instalację wewnętrzną z tą na zewnątrz budynku. Warto to zrobić, ponieważ unikniesz kłopotów związanych z późniejszym urządzaniem posesji, a włączniki do oświetlenia zewnętrznego zainstalujesz w domu.
Elementy omawianej instalacji muszą być odpowiednio połączone przewodami elektrycznymi. Ich rozmieszczenie nie może być przypadkowe, szczególnie jeśli w przyszłości planujesz przeróbki.
Jak prowadzić przewody elektryczne?
- W rurkach, kanałach bądź listwach (korytkach) instalacyjnych,
- W tynku, na tynku lub pod innymi pokryciami ścian,
- Na wierzchu pokrycia ścian (na tynku) – wyłącznie w pomieszczeniach niemieszkalnych.
Pamiętaj, że sposoby te różnią się w budownictwie murowanym i drewnianym. Ogólna zasada jest taka, by prowadzenie przewodów pozwalało na ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.
Projekt instalacji elektrycznej – wykonanie, cena, prawo budowlane
Montaż i wykonanie projektu instalacji elektrycznej należy do zadań osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Może to samodzielny specjalista (elektryk) lub pracownik biura projektowego.
Koszt wykonania instalacji zależy od wielu czynników, w tym: wielkości obiektu, ilości gniazd, urządzeń i punktów czy użytych materiałów. Cena projektu dla średniego domu waha się w granicach od 700 do 1500 zł. Pamiętaj, że wzrośnie przy skomplikowanych rozwiązaniach czy poprawkach.
Czy do wykonania takiej instalacji trzeba mieć pozwolenie na budowę? Nie, ponieważ, zgodnie z Art. 29. prawa budowlanego, „Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa (…) instalacji elektroenergetycznych (…) wewnątrz budynku”.
A może, aby znacznie oszczędzić na rachunkach, wybierzesz nowoczesne rozwiązania, np. ogniwa fotowoltaiczne?
Sprawdź, jak to działa: ERAN BIURO – KONTAKT