Podczas ostatnich miesięcy bardzo dużo słyszy się o zakazie montażu kotłów gazowych. Temat ten wzbudza spore zainteresowanie, wiąże się z chaosem informacyjnym oraz wywołuje wiele kontrowersji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy w najbliższym czasie warto zainwestować w ogrzewanie gazowe – przeczytaj artykuł, w którym w sposób prosty tłumaczymy nadchodzące zmiany.

Fake newsy dotyczące “zakazu” montażu kotłów gazowych

W sieci znaleźć można wiele artykułów na temat potencjalnie wprowadzanego zakazu instalacji kotłów gazowych. Niepokoją one osoby, które wznoszą nowy budynek lub modernizują wieloletni obiekt oraz zastanawiają się nad inwestycją w tego typu piece. Martwiące są też przede wszystkim dla właścicieli nieruchomości ogrzewanych gazem.

Większość tekstów na ten temat ma wyłącznie przyciągać zainteresowanie i nawiązuje tylko do wyrwanych z kontekstu zdań znajdujących się w nowej dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) Parlamentu Europejskiego z dnia 12.03.2024 r. Wytyczne opisane w akcie mają przyczyniać się do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii w sektorze budowlanym.

Piece gazowe w nowych obiektach

Zmiany wskazane w dyrektywie dążą do zminimalizowania zapotrzebowania obiektów na energię oraz zwiększenia ich efektywności cieplnej. Zgodnie z planami bowiem od 2028 r. wszystkie nowe budynki publiczne mają być zeroemisyjne, natomiast od 2030 r. to kryterium spełniać powinny pozostałe nowe obiekty. Oznacza to większe wykorzystanie energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, przy czym nie eliminuje to możliwości użytkowania kotłów gazowych. W tym zakresie wprowadzone zostaną pewne ograniczenia, które przedstawiamy poniżej.

  1. Zastosowanie kotła gazowego w instalacji hybrydowej. Od 2030 r. tego typu piece nie mogą stanowić samodzielnego źródła ciepła w nowych budynkach. Ich montaż będzie zatem możliwy z między innymi:
  • instalacją solarną ogrzewającą wodę użytkową,
  • instalacją fotowoltaiczną wytwarzającą zielony prąd,
  • pompą ciepła ogrzewającą i chłodzącą wnętrza.
  1. Kocioł na gaz ziemny jako samodzielne źródło ciepła – to rozwiązanie możliwe także po 2030 r. Warunkiem jest jednak konieczność korzystania przez urządzenie z energii odnawialnej lub bezemisyjnej, na przykład zasilanie go biometanem lub wodorem. Warto wspomnieć, że na rynku znajdują się piece spalające gaz ziemny, gaz ziemny z domieszką wodoru, a także kotły, które z łatwością przerobić można do zużycia biometanu.

Należy zaznaczyć jednak, że do końca 2029 r. właściciele nowych budynków mogą montować kotły gazowe na takich samych zasadach, co obecnie.

Modernizacja wieloletniego budynku a instalacja pieca gazowego

W dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków nie znajdziemy także zakazu korzystania z pieców gazowych w już istniejących obiektach. Oto najważniejsze wytyczne dla osób poddających nieruchomość kompleksowej termomodernizacji:

  • od 2030 r. możemy korzystać z kotłów gazowych w instalacjach hybrydowych. Podobnie jak w nowych budynkach, powinny one być połączone z innymi układami korzystającymi z energii odnawialnej,
  • od 2030 r. nie wskazano żadnych ograniczeń dotyczących instalacji, naprawy czy wymiany kotłów gazowych. W akcie Parlamentu Europejskiego nie wyznaczono też obowiązku demontażu pieców na gaz ziemny. Producenci urządzeń grzewczych po tej dacie deklarują pełną dostępność części zamiennych do kotłów,
  • od 2025 r., modernizując system grzewczy, nadal możemy liczyć na dofinansowanie na piec gazowy, ale do instalacji hybrydowej. Jeśli złożyliśmy wniosek o wsparcie pieniężne przed 2025 r., na przykład do programu Czyste Powietrze – wyjątkowo uzyskać je możemy do 2027 r. na starych warunkach.

W treści dyrektywy znajduje się jednak zapis o tym, że do 2050 r. wszystkie obiekty muszą być zeroemisyjne. Pozostawiając zatem kocioł gazowy w domu czy innym budynku, musimy pamiętać, że po tej dacie powinien on wykorzystywać energię odnawialną i bezemisyjną, czyli na przykład zużywać wodór bądź biometan.

Masz wątpliwości dotyczące wyboru rodzaju ogrzewania w domu? Nie wiesz, czy w Twoim przypadku warto zainwestować w kotłownię gazową? Chcesz zlecić specjaliście przygotowanie projektu centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym bądź innym obiekcie? Zapraszamy do naszego biura projektów instalacji sanitarnych, gdzie służymy fachowym doradztwem oraz precyzyjnie, rzetelnie i terminowo przygotowujemy potrzebne koncepcje dla Klientów z Gliwic, Katowic, a także innych okolicznych miejscowości!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jesteśmy biurem projektowym z Gliwic, specjalizującym się w projektowaniu instalacji sanitarnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i przemysłu. Posiadamy weloletnie doświadczenie, którym możemy się podzielić z Tobą.

Wierzymy, że jesteś tutaj po to, by poszerzyć swoją wiedzę przed zleceniem projektu instalacji sanitarnej. Nie musisz dłużej szukać wykonawcy. Z chęcią zaprojektujemy coś dla Ciebie.

Zadzwoń: 510 626 830