Sposób działania

Wentylacja grawitacyjna jest rozwiązaniem, które najczęściej występuje zarówno w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Cały proces funkcjonuje na zasadzie ruchu powietrza, który jest wywoływany w wyniku różnic w jego gęstości oraz na bazie ciśnienia. Zasada działania jest niezwykle prosta. Powietrze, które ma wyższą temperaturę, w wyniku jego ogrzania w pomieszczeniach, jest wypychane do góry przez powietrze o niższej temperaturze. Warunkiem zaistnienia zjawiska jest jednak to, że powietrze chłodniejsze będzie miało skąd napływać do wnętrza budynku. Musi też ono pochodzić oczywiście z zewnątrz. Celem usprawnienia wentylacji jest zastosowanie kominów z pionowymi kanałami. Powstaje wtedy ciąg, który umożliwia skuteczne wypieranie ciepłego powietrza.

Zalety i wady wentylacji grawitacyjnej

Największą zaletą tego typu rozwiązań jest ich prostota. System nie wymaga żadnego zasilania elektrycznego czy mechanicznego. Chociaż jego funkcjonowanie bywa nierówne, to jest właściwie przy spełnieniu odpowiednich warunków, niezawodny. Nie istnieje tu element, który mógłby się na przykład zepsuć, czy zestarzeć. Warunkiem jest oczywiście stworzenie prawidłowej przestrzeni do zaistnienia całego procesu, czyli musimy przygotować dokładny projekt wentylacji.

Musimy zatem doprowadzić przede wszystkim do sytuacji, w której mamy do czynienia z wyraźną różnicą temperatur wewnątrz domu oraz na zewnątrz. I w tym elemencie pojawiają się nam się schody oraz wychodzą na wierzch wszelkie wady wentylacji grawitacyjnej. O ile bowiem nie jest trudno o zimne powietrze na zewnątrz i ciepłe wewnątrz domu w miesiącach zimowych czy jesiennych, to w lecie czy nawet na wiosnę zależność ta nie jest już tak oczywista. Częstokroć, zwłaszcza w budynkach starszych, temperatura powietrza na zewnątrz bywa wyższa niż w naszych pomieszczeniach. Efektem dochodzi do odwrócenia kierunku ruchu powietrza i kanał wywiewny staję się nawiewnym. Wyziewy, których chcieliśmy się pozbyć z naszego mieszkania, trafiają zamiast na zewnątrz, to do sąsiadujących pomieszczeń. Dodatkowo przy tym systemie wentylacji nie mamy żadnej kontroli nad powietrzem i jego jakością, które jest importowane do naszego domu.

Stworzyć odpowiednie warunki

Jak zatem widać warunkiem kluczowym do funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej jest stworzenie możliwości, które pozwalają jej w miarę efektywnie działać. Chodzi tu przede wszystkim i właściwe wykonanie samej instalacji. Kanały grawitacyjne jak wspomnieliśmy, muszą być zainstalowane pionowo. Zamontowanie odcinków poziomych nie tylko zakłóci działanie całego schematu, ale też zwiększy straty energetyczne budynku. Kanały do wentylacji powinny mieć określoną długość oraz właściwy przekrój, a także zostać poprawnie poprowadzone. Warunkiem koniecznym, jeśli posiadamy szczelne, energooszczędne okna jest też montaż nawiewników. Ostatecznie kratki wentylacyjne nie mogą być zaklejone lub zanieczyszczone w takim stopniu, że powietrze nie jest w stanie swobodnie przepływać.Zobacz również: projekt wentylacji grawitacyjnej

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jesteśmy biurem projektowym z Gliwic, specjalizującym się w projektowaniu instalacji sanitarnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i przemysłu. Posiadamy weloletnie doświadczenie, którym możemy się podzielić z Tobą.

Wierzymy, że jesteś tutaj po to, by poszerzyć swoją wiedzę przed zleceniem projektu instalacji sanitarnej. Nie musisz dłużej szukać wykonawcy. Z chęcią zaprojektujemy coś dla Ciebie.

Zadzwoń: 510 626 830