Certyfikat energetyczny a źródło ciepła

W jednej z pozycji, jaką znajdziemy na certyfikacie energetycznym, jest tzw. suwak przedstawiający zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, określane jako wskaźnik EP. Informuje on nas o tym, ile energii potrzebne jest do ogrzewania budynku i wody użytkowej, a także do jego oświetlenia ( dot. obiektów użyteczności publicznej), systemów wentylacji i klimatyzacji ( dot. obiektów użyteczności publicznej). Mówiąc o nieodnawialnej energii pierwotnej, mamy na myśli przede wszystkim takie źródła ciepła,gaz ziemny i węgiel tzw „energii kopalnianej”, która jest wydobywana i ukryta wewnątrz ziemi i po jej wydobyciu i spaleniu, efekt jej spalenia zostanie nieodwracalnie wprowadzana do atmosfery ziemi. Zapotrzebowanie na energię zmienia się w zależności od pory roku – w sezonie grzewczym jest odpowiednio wyższe. Algorytm charakterystyki energetycznej próbkuje to zapotrzebowanie poprzez krzywą klimatyczną, dla miejscowości w której jest posadowiony badany obiekt. Polska jest podzielona na kilka stref temperaturowych w zależności od regionu i przyporządkowanych im krzywych meteorologicznych. Efektem obliczeń jest wskaźnik EP, który im niższy jest, tym mniejsze oddziaływanie budynku na środowisko oraz na poziom emisji CO2.

Minimalizowanie wpływu na otoczenie

Wymagania względem wysokości wskaźnika EP są wynikiem działań związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej. Z tego powodu budynki ogrzewane nieodnawialnymi źródłami ciepła znajdują się w gorszej pozycji niż te, posiadające instalacje, które wykorzystują odnawialne źródła energii. W ostatnich latach dopuszczalny wskaźnik EP jest stopniowo zmniejszany, co ma na celu promowanie bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. Od 2021 roku wynosi 70 kWh/m2 ( dla budynków jednorodzinnych).

Odnawialne źródła ciepła

Obiekty mieszkalne – zarówno domy jednorodzinne, jak i wielorodzinne – które są grzewane gazem lub węglem, będą miały wyższy wskaźnik EP. W chwili obecnej największy wpływ na jego zmniejszenie mają odnawialne źródła energii(najlepiej połączone z dobrą termoizolacją). Przede wszystkim jest to instalacja fotowoltaiczna, która dzięki energii słonecznej w miesiącach letnich jest w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Świetne efekty przynieść może także połączenie jej z pompą ciepła, w przypadku której źródłem ciepła będzie grunt, woda lub powietrze. Nie bez powodu w nowym budownictwie, jak i podczas modernizacji starych obiektów mieszkalnych tak ważną rolę odgrywają OZE, na które można otrzymać atrakcyjne dofinansowania. Niższy wskaźnik EP na certyfikacie energetycznym, obecność instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła to również duże zalety, jeśli planujemy sprzedaż domu.

Kupujący na pewno zwrócą uwagę na te czynniki – pamiętajcie, że od 28.04.2023 przy sprzedaży lub najmie każdej nieruchomości wymagany jest certyfikat energetyczny.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jesteśmy biurem projektowym z Gliwic, specjalizującym się w projektowaniu instalacji sanitarnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i przemysłu. Posiadamy weloletnie doświadczenie, którym możemy się podzielić z Tobą.

Wierzymy, że jesteś tutaj po to, by poszerzyć swoją wiedzę przed zleceniem projektu instalacji sanitarnej. Nie musisz dłużej szukać wykonawcy. Z chęcią zaprojektujemy coś dla Ciebie.

Zadzwoń: 510 626 830