Jak wygląda i jakie są zalety współpracy klimakonwektora z pompą ciepła?

Istnieje wiele sposobów na to, aby zmodernizować wieloletnią instalację grzewczą i sprawić, że będzie działać wydajniej, jednocześnie zapewniając komfort osobom z niej korzystającym. Jednym z ciekawych rozwiązań jest instalacja nowoczesnej pompy ciepła wraz z klimakonwektorem. Takie rozwiązanie można również zastosować w nowych obiektach. Jakie są zalety takiego połączenia? Dlaczego warto się na nie zdecydować? W jaki sposób te dwa urządzenia ze sobą współpracują?

Jak działa pompa ciepła i klimakonwektor?

Ze względu na swoje ekologiczne oraz efektywne działanie, pompy ciepła cieszą się dużą popularnością w ostatnich latach. Ich szczegółowy sposób funkcjonowania opisaliśmy artykule pt. „Jak działa pompa ciepła?”. W wielkim skrócie: urządzenia te zamiast spalania surowców wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak powietrze, woda czy grunt do ogrzewania budynków, dlatego nie wytwarzają zanieczyszczeń.

Klimakonwektor, nazywany także grzejnikiem rewersyjnym, to urządzenie odpowiedzialne za utrzymywanie stałej, ustalonej temperatury w pomieszczeniach. W zależności od warunków panujących na zewnątrz może on zarówno ją zwiększać, jak i zmniejszać. Pełni on zatem funkcję grzejnika lub klimatyzatora, ale nie może stanowić autonomicznej jednostki w systemie. Z tego powodu instaluje się go z innym sprzętem, na przykład z pompą ciepła, której pracę uzupełnia wyjątkowo korzystnie.

Współpraca pompy ciepła z klimakonwektorem opiera się na wymianie energii cieplnej w systemie hydraulicznym. Pompa wytwarza ciepło przy wykorzystaniu niskotemperaturowego czynnika roboczego i przekazuje je do instalacji. Klimakonwektor jest odpowiedzialny za równomierne rozprowadzanie tego ciepła w pomieszczeniach poprzez wymiennik ciepła oraz wspomagający wentylator.

Jakie są dostępne rodzaje klimakonwektorów?

Wymienić można wiele typów klimakonwektorów, między innymi dzielą się one pod względem miejsca montażu. W tym kontekście w sklepach dostępne są modele podłogowe, ścienne, kasetonowe czy sufitowe. Biorąc pod uwagę zastosowaną konstrukcję i technologię w urządzeniach, wyróżnia się też klimakonwektory wentylatorowe oraz indukcyjne, a poza tym znaleźć można też warianty z jednym albo dwoma wymiennikami ciepła. Wybór odpowiedniego modelu warto powierzyć fachowcy, aby urządzenie zapewniało wysoką efektywność dopasowaną do zapotrzebowania na ciepło budynku i jego użytkowników.

Zalety połączenia klimakonwektora z pompą ciepła

Równoczesne zamontowanie klimakonwektora oraz pompy ciepła wiąże się z szeregiem korzyści. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Obniżenie poboru energii – zastosowanie klimakonwektora eliminuje konieczność sięgania po inne rozwiązania zużywające dużą ilość prądu, takie jak wiatraki czy klimatyzacja, co w niektórych budynkach generuje spore oszczędności energii i oznacza mniejsze rachunki,
  • Optymalne zagospodarowanie miejsca – opisywane urządzenia podłączone do pompy ciepła nie powodują nadmiernej rozbudowy systemu ogrzewania, więc z powodzeniem znaleźć można na nie przestrzeń w większości budynków,
  • Działanie przyjazne alergikom – urządzenia wyposażone w filtry jonizujące minimalizują zjawisko unoszenia się kurzu w powietrzu, dlatego szczególnie sprawdzają się w domach, gdzie mieszkają alergicy, dzieci czy osoby schorowane,
  • Wszechstronność i wygodę o każdej porze roku – połączenie pompy ciepła oraz klimakonwektora zapewnia ogrzewanie, a także chłodzenie, dzięki temu użytkownicy zyskują pełen komfort termiczny przez cały rok – i to bez konieczności rozpalania w piecu, jak również uzupełniania materiału opałowego,
  • Szybką regulację temperatury – klimakonwektor szybko dostarcza ciepło do grzejników lub je schładza, dzięki czemu sprawdza się, nawet kiedy w krótkim czasie zachodzi potrzeba dostosowania temperatury do zmieniających się warunków.

Połączenie pompy ciepła i klimakonwektora to nowoczesne, wszechstronne oraz oszczędne rozwiązanie. Dzięki swoim zaletom może być stosowane zarówno w nowo powstających budynkach, jak i modernizowanych instalacjach. Zapewnia użytkownikom komfort cieplny o każdej porze roku, znacząco redukuje koszty eksploatacji obiektu, a jednocześnie odpowiada na oczekiwania osób dbających o środowisko naturalne.

Postaw na wsparcie specjalistów i zadbaj o ciepły dom!

Zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w domu jednorodzinnym, pensjonacie, biurze czy innym obiekcie? Szukasz kogoś, kto przygotuje dla Ciebie projekt centralnego ogrzewania z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań? Jeśli tak – skontaktuj się z nami, a z przyjemnością stworzymy dla Ciebie niezbędną dokumentację sanitarną! Zapraszamy mieszkańców i firmy między innymi z Gliwic, Katowic oraz okolic!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jesteśmy biurem projektowym z Gliwic, specjalizującym się w projektowaniu instalacji sanitarnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i przemysłu. Posiadamy weloletnie doświadczenie, którym możemy się podzielić z Tobą.

Wierzymy, że jesteś tutaj po to, by poszerzyć swoją wiedzę przed zleceniem projektu instalacji sanitarnej. Nie musisz dłużej szukać wykonawcy. Z chęcią zaprojektujemy coś dla Ciebie.

Zadzwoń: 510 626 830