W ostatnich miesiącach, wśród jednych z najchętniej wybieranych źródeł ogrzewania – prym wiodą pompy ciepła oraz kotły na pellet. Stanowią one rozwiązania stosowane zarówno w nowych budynkach, jak i wieloletnich, modernizowanych obiektach. Dlaczego inwestorzy decydują się na montaż właśnie ich? Jakie są zalety obu tych źródeł ogrzewania? Dla kogo lepsza jest pompa ciepła albo kocioł na biomasę?

Z jakich powodów najchętniej wybieramy pompy ciepła oraz piece na pellet?

W obliczu rosnących cen tradycyjnych paliw oraz troski o środowisko – właściciele domów i innych obiektów coraz chętniej skłaniają się ku inwestycji w rozwiązania ekologiczne oraz ekonomiczne, takie jak pompa ciepła lub kocioł na pellet. Dodatkowo zapewniają one komfort oraz mają zerowy albo bardzo niski wskaźnik emisji zanieczyszczeń do otoczenia.

Zalety ogrzewania pompą ciepła

Pompy ciepła powietrzne, gruntowe oraz wodne wykorzystują energię z otoczenia i do funkcjonowania potrzebują prądu. Istnieje możliwość zintegrowania ich z fotowoltaiką, dzięki czemu koszt ich eksploatacji jest wyjątkowo niski. O tym, jak dokładnie działają te urządzenia, możesz przeczytać w artykule na naszym blogu.

Ich kluczową zaletą jest wysoka wydajność energetyczna – szczególnie w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, jak również niezawodność nawet podczas mroźnych, srogich sezonów zimowych. Co więcej, mogą one służyć też do chłodzenia wnętrz latem. Należy wspomnieć także o wygodzie użytkowania, ponieważ nowoczesne pompy ciepła działają automatyczne i niczego nie spalają, eliminując konieczność zakupu oraz składowania materiału opałowego.

Dlaczego warto postawić na piec na pellet?

Sprasowane granulki biomasy, czyli pellet, to paliwo odnawialne o wysokiej kaloryczności. Jego produkcja przebiega w sposób zrównoważony – przy wykorzystaniu odpadów drzewnych, na przykład trocin, wiór, kory, dzięki czemu ten materiał opałowy przy spalaniu charakteryzuje się stosunkowo niską emisją zanieczyszczeń. To właśnie ze względu na jego ekologiczny charakter i możliwość wytworzenia z niego dużej ilości ciepła – kotły na pellet zyskały tak dużą popularność.

Obecnie piece produkowane są tak, aby ich użytkowanie było komfortowe oraz jak najbardziej bezobsługowe. Często wyposaża się je w systemy automatycznego dozowania pelletu, dzięki czemu zwykle należy uzupełniać je co kilka dni.

Podsumowanie: jaki typ ogrzewania będzie odpowiedni w Twoim budynku?

Oba rodzaje źródeł ogrzewania mają zatem swoje zalety, ale także wady, o których należy wiedzieć. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na koszt instalacji. Będzie on zdecydowanie wyższy dla nowoczesnych pomp ciepła i może wynosić od 25 000 do 70 000 tys. zł, natomiast do montażu pieca na pellet zwykle potrzeba od 10 000 do 30 000 tys. zł.

Ponadto trzeba wiedzieć, że kocioł wymaga regularnego uzupełniania paliwa oraz oczyszczania z popiołu, podczas gdy drugie rozwiązanie potrzebuje tylko okresowych, rocznych przeglądów – sprawdzenia szczelności systemu, czyszczenia filtrów, kontroli parametrów pracy. Wybór między pompą ciepła a piecem na pellet zależy zatem od szeregu indywidualnych czynników, takich jak lokalizacja obiektu, izolacja budynku, dostępny budżet czy aktualne dotacje.

Wiesz już jakie źródło ogrzewania będzie najlepsze dla Ciebie i Twoich bliskich? Potrzebujesz fachowca, który przygotuje projekt centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym? Jeśli tak – zapraszamy do biura Eran, gdzie z przyjemnością sporządzimy, na przykład koncepcję instalacji pompy ciepła, ogrzewania podłogowego czy kotłowni z piecem na pellet. Skontaktuj się z nami, aby ustalić szczegóły!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jesteśmy biurem projektowym z Gliwic, specjalizującym się w projektowaniu instalacji sanitarnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i przemysłu. Posiadamy weloletnie doświadczenie, którym możemy się podzielić z Tobą.

Wierzymy, że jesteś tutaj po to, by poszerzyć swoją wiedzę przed zleceniem projektu instalacji sanitarnej. Nie musisz dłużej szukać wykonawcy. Z chęcią zaprojektujemy coś dla Ciebie.

Zadzwoń: 510 626 830