Rekuperacja czyli MUST HAVE w budownictwie

Budownictwo to jedna z tych dziedzin naszego życia, która dynamicznie się rozwija. Hasłem kluczowym od dłuższego czasu jest energooszczędność. Co to oznacza w praktyce? Otóż chcemy budować tanie domy, które charakteryzują się komfortem, ale jednocześnie są współczesne i ekonomiczne. Mamy zatem do czynienia ze szczelnymi budynkami, gdzie występuje pewien problem – wymiana świeżego powietrza. Korzystając z wentylacji grawitacyjnej nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie i swoim domownikom odpowiednio świeżego powietrza. Niestety to rozwiązanie posiada znaczące wady, które mogą przysporzyć nam jedynie więcej problemów, w tym również zdrowotnych.

Na szczęście mamy inne możliwości. A wśród nich jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Podstawą tego systemu jest rekuperator. To właśnie on jest odpowiedzialny za wymianę powietrza. Na pewnym etapie jest ono oczyszczane przez filtry, a następnie rozprowadzane po całym domu. Zużyte powietrze wywiewane jest na zewnątrz. Nie dziwi zatem fakt, że w naszym kraju ten system jest coraz bardziej popularny. W domach, które są budowane jest on praktycznie standardem. Dlaczego? Oto najważniejsze zalety rekuperacji!

No to odliczamy:

  1. Gwarancja czystego i świeżego powietrza w każdym pokoju. Niezmiennie 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, nieprzerwanie rok w rok, niezależnie od pogody i pory roku możemy być pewni, że w naszym domu będzie tylko i wyłącznie świeże powietrze. Jak powszechnie wiadomo składa się ono z mieszanki różnych składników – jest to najczęściej kurz, ale również alergeny czy nawet dwutlenek węgla. Nie wpływają one korzystnie na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. System rekuperacji sprawi, że wspomniane szkodliwe składniki będą usuwane, a na ich miejsce znajdzie się świeże powietrze. A to wszystko dzięki wspomnianym już filtrom oczyszczającym. To właśnie one odpowiedzialne są za wyeliminowanie zanieczyszczeń. Dzięki temu w domu możemy znacząco poprawić swoje samopoczucie.
  2. Brak wilgoci, pleśni i grzybów. Obecnie nasze domy budowane są z takich materiałów, które mają podwyższone parametry techniczne. Dzięki temu możemy liczyć na skuteczne ogrzewanie, ale niestety ma to swoje minusy. Efekt ten znacząco ogranicza wymianę powietrza z otoczeniem. W skutek tego w naszych czterech ścianach możemy zauważyć pojawiające się grzyby czy pleśnie. Pomieszczenia mogą być zawilgocone. Rekuperacja tego zupełnie nie przewiduje. Godząc się na owy system możemy być pewni, że takie sytuacje nigdy się nie wydarzą. Co więcej – nie będziemy musieli męczyć się z zaparowanymi lustrami w łazience, a w oknach nie pojawi się skroplona para wodna.
  3. Wyższy komfort życia. Skoro rekuperacja pomoże nam skutecznie walczyć z wilgocią, grzybami czy zaduchem panującym w pomieszczeniach możemy stwierdzić, że przyczyni się ona do podwyższenia poziomu komfortu naszego codziennego życia. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wyeliminuje unoszące się w powietrzu alergeny. Z pewnością odczują to osoby, które zmagają się chorobami dróg oddechowych czy alergicy.
  4. Możliwość oszczędności. Rekuperacja posiada wiele zalet, które głównie oddziałują na nasze zdrowie. Ale wśród nich znajdziemy także inny ważny atut –sposób na oszczędności. I tyczy się to nie tylko okresu zimowego. Na mniejsze wydatki eksploatacyjne możemy także liczyć podczas lata. W dużym uproszczeniu proces ten polega na tym, iż powietrze, które dostaje się z zewnątrz podczas chłodniejszych miesięcy do naszego domu jest ogrzewane. Proces ten jest odwrotny w upale dni.
  5. Chłodniej latem, cieplej zimą. Poniekąd ta zaleta została już wymieniona. Rekuperacja pozwala nam ochłodzić powietrze podczas upalnych dni, ale równocześnie może dogrzać je zimą. Dzięki temu przez cały rok możemy zadbać o odpowiednią temperaturę w naszym domu. To sprawi, że codzienne domowe obowiązki nie będą stanowiły dla nas jeszcze większego problemu.
  6. Minimalizacja głośnych dźwięków z zewnątrz. Rekuperator to urządzenie, które może raz na zawsze skutecznie stłumić hałasy, które dobiegają z dworu podczas uchylonych okien. W tym przypadku nie musimy wietrzyć pomieszczeń, dzięki czemu możemy również znacząco zminimalizować ilość owadów w domu. Neutralizacja odgłosów może pomóc nam podczas relaksu po ciężkim dniu w pracy.
  7. Zapomnij o przeciągach. Wietrzenie pokoi przy wentylacji grawitacyjnej to coś zupełnie normalnego. Niezależnie od pory roku warto, by choć na kilkanaście minut otworzyć okna. To pozwala nam pozbyć się zaduchu i nieprzyjemnego zapachu. Posiadając rekuperację tak naprawdę nie musimy otwierać okien ani zimą, ani latem. Automatycznie ogranicza to przeciągi, a tym samym trzaskanie drzwi w całym domu. Jednocześnie dodajmy, że otwieranie okien jest możliwe przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – takie zachowanie zupełnie nie zburzy działania całego systemu.

Podsumowując, rekuperacja to nowoczesne i przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie. Decydując się na to tak naprawdę możemy mówić o samych zyskach. Przede wszystkim mowa tu o naszym zdrowiu – brak zanieczyszczeń w powietrzu znacząco podwyższy komfort naszego życia. W perspektywie długofalowej zyska na tym także nasz portfel. Dlatego też jeśli marzy Ci się nowoczesny, ale jednocześnie ekonomiczny dom musisz zdecydować się na rekuperację! Jeszcze kilka lat temu stanowiła ona luksus, dziś jest praktycznie standardem.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jesteśmy biurem projektowym z Gliwic, specjalizującym się w projektowaniu instalacji sanitarnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i przemysłu. Posiadamy weloletnie doświadczenie, którym możemy się podzielić z Tobą.

Wierzymy, że jesteś tutaj po to, by poszerzyć swoją wiedzę przed zleceniem projektu instalacji sanitarnej. Nie musisz dłużej szukać wykonawcy. Z chęcią zaprojektujemy coś dla Ciebie.

Zadzwoń: 510 626 830