image/svg+xml
Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej kilka ciekawostek i porad
energy g028d35ec5 1920 certyfikat energetyczny

Kupno nieruchomości to w istocie pasmo mniej lub bardziej istotnych decyzji, które ostatecznie prowadzą wyboru wymarzonego domu lub mieszkania. Nabywcy nieruchomości wciąż jednak wydają się nie przykładać należytej wagi do dość istotnego aspektu każdego obiektu — aspektem tym jest świadectwo energetyczne budynku. Przekonajmy się zatem, dlaczego certyfikat ten jest tak istotny, z czego się składa oraz jak sprawa wygląda obecnie z prawnego punktu widzenia.

Certyfikat energetyczny — czym jest i co zawiera?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, w którym zawarte zostały istotne dane na temat jakości budynku pod kątem zapotrzebowania na energię. Mówiąc wprost, certyfikat określa szacunkowe zużycie podczas normalnego użytkowania nieruchomości, uwzględniając takie aspekty, jak ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja ( dot. budynku użyteczności publicznej) czy też ogrzania wody. W przypadku obiektów użyteczności publicznej uwzględnia on także oświetlenie. Końcowy rezultat uzależniony jest natomiast od wielu różnych czynników — począwszy od lokalizacji oraz jakości i grubości ścian, poprzez rodzaj wykorzystywanego paliwa oraz technologię ogrzewania, aż po implementację rozwiązań OZE.

Jak widać jest to zatem niezwykle istotny dokument, który dostarcza wielu informacji wartościowych z punktu widzenia nabywcy domu. Dla sprzedającego posiadanie go jest natomiast nie tylko obowiązkiem prawnym ( obligatoryjnie każdy budynek od 28 kwietnia 2023 musi posiada taki dokument), ale także okazją do przedstawienia nieruchomości w korzystnym świetle.

Pozostając w temacie przepisów — jak kwestia certyfikatu energetycznego budynku wygląda z punktu widzenia prawa?

Obecnie świadectwo wymagane jest podczas sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, a także dla wszystkich obiektów powstałych po 2009 roku. Nadchodząca zmiana w przepisach (zaplanowana na kwiecień 2023) zmienia jednak ten stan rzeczy — do posiadania stosownego dokumentu zobowiązani będą wszyscy właściciele nieruchomości, także tych starszych.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszymi doradcami, aby dowiedzieć się więcej! Zapraszamy także do sprawdzenia pozostałych wpisów dostępnych w naszym serwisie.

Kontakt
zainteresowany? Napisz do nas!

Biuro Projektowo – Usługowe ERAN Marcin Raniowski

Biuro projektowe

Wiejska 61a

Łany Wielkie, 44-153

marcin@eran.com.pl

https://www.eran.com.pl

telefon : 510626830

Adres pracowni:
ul. Wincentego Pola 27  lokal 2-08
44-100 Gliwice
Tel.: 510626830

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko *
Miejscowość *
Numer telefonu *
Adres e-mail *
Wiadomość *

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwosci ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Projektowo - Usługowe ERAN Marcin Raniowski z siedziba w Łanach Wielkich przy ul. Wiejskiej 61a.
Top