Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem
Poniżej kilka ciekawostek i porad.

Projekt instalacji wod-kan domu jednorodzinnego


Projekt instalacji wod-kan domu jednorodzinnego

Przyłączenie budynku mieszkalnego do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej to jedna z kluczowych kwestii podczas jego budowy. Chcesz mieć pewność, że uzyskasz pozwolenie na wykonanie przyłącza? Zadbaj o profesjonalny projekt instalacji wod-kan domu jednorodzinnego.

 

Instalacja wod-kan w domu. Z czego się składa?

Budynek mieszkalny nie zostanie dopuszczony do użytku, jeśli nie posiada sprawnej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jest ona elementem instalacji sanitarnej i składa się z:

 • instalacji wodnej (wodociągowej) odpowiadającej za doprowadzanie wody użytkowej do budynku,

 • instalacji kanalizacyjnej (sanitarnej, deszczowej) służącej do odprowadzania z niego ścieków bytowo-gospodarczych oraz deszczowych.
   

Instalacja wodna w domu

Instalację wodną dzielimy na wewnętrzną (w budynku) i zewnętrzną (prowadzoną na zewnątrz do przyłącza). To układ połączonych ze sobą przewodów (rur), armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę z sieci wodociągowej do wybranych pomieszczeń.

C.w.u. w instalacji wodnej może być podgrzewana na różne sposoby: w podgrzewaczach, kotle, pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi. Kształt układu będzie się różnił w zależności od wybranej metody.

 

Instalacja kanalizacyjna w budynku

W systemie kanalizacyjnym wyróżniamy:

 • podejścia (odcinki rur łączące urządzenia sanitarne z pionem),

 • piony (spusty) i poziomy (przewody odpływowe) kanalizacyjne,

 • przykanaliki,

 • przewody wentylacyjne,

 • syfon,

 • wpust,

 • czyszczak,

 • zabezpieczenia przeciwzalewowe.

Najbardziej widocznymi elementami są urządzenia sanitarne: zlewozmywak, umywalka czy miska ustępowa. Z nich wewnętrzna instalacja kanalizacyjna odprowadza ścieki do pionów i poziomów, a następnie poza budynek – do sieci zewnętrznej: kolektora, szamba lub przydomowej oczyszczalni.

 

Projekt instalacji wod-kan domu jednorodzinnego

Aby zagwarantować w domu dostęp do wody użytkowej, instalację należy podłączyć do sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Niekiedy, gdy gmina nie zapewnia dostępu do kanalizacji, trzeba zbudować szambo lub przydomową oczyszczalnie ścieków o wyborze decydują przede wszystkim warunki grutowe na której ma powstać inwestycja.

Wykonanie instalacji wod-kan w domu przebiega w 2 etapach:

 1. Rozprowadzanie przewodów przez ściany i stropy oraz na zewnątrz budynku.

Podłączanie urządzeń sanitarnych (zwykle pod koniec budowy).

W instalacji wodnej wyróżnia się systemy: trójnikowy (rury prowadzone szeregowo) oraz rozdzielaczowy. Drugi jest bardziej skomplikowany i droższy, ale łatwiejszy w naprawie w przypadku awarii.

Najważniejszymi elementami obu instalacji są rury. Obecnie przewody najczęściej wykonuje się z rur polipropylenowych oraz pex, ponieważ przy zastosowaniu tworzyw sztucznych materiał nie wchodzi w reakcję z wodą. Ponadto polipropylen jest odporny na działanie temperatury od -40 do 90C a pex do 80C, dzięki czemu bez problemu doprowadzają zimną i ciepłą wodę oraz zapewniają cyrkulację., a rury nie zamarzają i nie pękają w trakcie zimy.

Jeśli chcesz zyskać funkcjonalny system, lepiej nie oszczędzaj przesadnie na materiałach. Odpowiednio dobierz także średnicę przewodów. Pamiętaj, że przyłącza muszą zostać zaprojektowane, uzgodnione i wykonana zgodnie dokumentacją, ponieważ tylko wtedy uzyskasz odbiór i pozwolenie na korzystanie z niego..

Projekt instalacji wod-kan domu jednorodzinnego powinien gwarantować, że woda i ścieki będą odprowadzane w sposób grawitacyjny. Niezwykle istotne są też odpowiednie uszczelnienie oraz izolacja układu.

 

Koszt instalacji wodno-kanalizacynjej w domu

Jaki jest koszt wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej domu jednorodzinnego? Całkowita cena zależy głównie od wymagań oraz oczekiwań i wykorzystanych materiałów. Wahać się może w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Aby zorientować się w kosztach i zadbać o to, by system wodno-kanalizacyjny działał sprawnie, należy zaopatrzyć się w solidny projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej.

 

Ile kosztuje projekt instalacji wod-kan – cena

Twój projekt domu nie uwzględnia instalacji wodno-kanalizacyjnej? Zleć go fachowcom. Cena standardowego projektu instalacji wodno-kanalizacyjnej domu jednorodzinnego to zwykle 600-800. zł. Pamiętaj jednak, że ostateczny koszt zależy m.in. od metrażu budynku oraz poziomu skomplikowania układu.

Chcesz mieć projekt spod ręki fachowców z ponad 20-letnim doświadczeniem? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.