image/svg+xml
Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej kilka ciekawostek i porad
projekt wentylacji, charakterysty

Profesjonalny projekt instalacji elektrycznej zapewni Ci wygodną, bezpieczną i sprawną dostawę prądu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, by wykonać go bez zarzutów.

Projekt Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym. Z czego się składa?

Instalacja elektryczna w budynku ma jedno podstawowe zadanie: w prosty sposób wyposażyć go w prąd. Zwykle odbywa się to poprzez przyłączenie obiektu do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej lokalnego przedsiębiorstwa energetycznego.
Taki układ składa się z następujących elementów:

 • Przyłącze – łączy zewnętrzną sieć energetyczną ze złączami w budynku; wykonane jako kablowe lub napowietrzne. W domach jednorodzinnych do jednego przyłącza można podpiąć 3 lub więcej instalacji odbiorczych.
 • Złącze – łączy instalację elektryczną w budynku z przyłączem linii energetycznej.
 • Rozdzielnica główna – w domach jednorodzinnych doprowadzana bezpośrednio ze złącza przez tablicę licznikową do instalacji odbiorczej. Rozdziela energię elektryczną pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.
 • Instalację odbiorczą – część instalacji za układem pomiarowym, a w razie jego braku – za wyjściowymi zaciskami pierwszego urządzenia zabezpieczającego.
 • Wewnętrzna linia zasilająca (WLZ) – potocznie zwana pionem zasilającym; zlokalizowana pomiędzy przyłączem z rozdzielnicą główną, przesyłająca energię elektryczną.
 • Obwody zasilające – rozdzielcze i odbiorcze.

Na to, jak wyglądać będzie schemat instalacji elektrycznej w domu, wpływ mają m.in. jego wielkość, usytuowanie oraz liczba znajdujących się wewnątrz urządzeń.

Jak działa instalacja elektryczna?

Zadaniem dobrze działającej instalacji elektrycznej jest bezpieczne i bezawaryjne dostarczenie energii elektrycznej do budynku. Jak to działa?
Wyobraź sobie, że funkcjonuje ona podobnie do układu nerwowego człowieka. Odbiera impulsy z zewnątrz, przekazuje je przez neurony (nerwy), a to uruchamia bodziec widoczny na zewnątrz.
W taki sam sposób energia elektryczna z zewnętrznej sieci elektroenergetycznej zasila instalacje elektryczne. Przez przewody płynie do urządzeń, a gdy układ działa sprawnie, energia zasila poszczególne urządzenia w Twoim domu.
Chcesz, by wszystko funkcjonowało bez zarzutów? Warto zadbać o profesjonalny schemat instalacji elektrycznej. Na jego podstawie odbywa się jej montaż w domu. Po schemat instalacji zgłoś się do elektryka ze stosownymi uprawnieniami, a po projekt – do fachowca z doświadczeniem.

Projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego

By nie mieć problemów w przyszłości, zaplanuj instalację elektryczną jeszcze przed budową domu – na etapie jego projektowania. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę:

 • Liczba i rozplanowanie gniazd. Zwróć uwagę na to, ile gniazd potrzebujesz w domu, gdzie mają się znajdować, a także na jakiej wysokości. Przygotuj też wstępny plan rozmieszczenia mebli w pomieszczeniach. Co dzięki temu zyskasz? Po pierwsze, unikniesz używania nieestetycznych przedłużaczy. Po drugie, nie będziesz mieć problemów z podłączaniem kolejnych urządzeń w domu. Po trzecie, ustrzeżesz się przed zakrywaniem gniazd meblami lub nowym sprzętem. Na jakiej wysokości umieścić gniazda? Zwykle znajdują się one 10-40 cm ponad podłogą.
 • Liczba urządzeń. Jeszcze na etapie projektowania budynku zastanów się, jakich urządzeń elektrycznych i elektronicznych potrzebujesz. Weź pod uwagę, ile ich będzie w kuchni, w salonie czy w łazience. Pomyśl też, jakie sprzęty zamierzasz kupić w przyszłości oraz gdzie je umieścisz.
 • Punkty oświetleniowe. Planujesz w pokoju żyrandole, kinkiety, lampy, a może światła punktowe? Rozwiązania dla pokoi, łazienki czy kuchni zwykle się różnią. Dlatego jeszcze na etapie projektowania weź pod uwagę, ilu punktów oświetleniowych potrzebujesz oraz gdzie zamocujesz światła.
 • Oświetlenie zewnętrzne. W domu jednorodzinnym istotnym elementem jest również oświetlenie zewnętrzne – przed wejściem, na tarasie, balkonie czy przy bramie wjazdowej. Jeśli zaplanujesz je wcześniej, w sprytny sposób powiążesz instalację wewnętrzną z tą na zewnątrz budynku. Warto to zrobić, ponieważ unikniesz kłopotów związanych z późniejszym urządzaniem posesji, a włączniki do oświetlenia zewnętrznego zainstalujesz w domu.

Elementy omawianej instalacji muszą być odpowiednio połączone przewodami elektrycznymi. Ich rozmieszczenie nie może być przypadkowe, szczególnie jeśli w przyszłości planujesz przeróbki.
Jak prowadzić przewody elektryczne?

 • W rurkach, kanałach bądź listwach (korytkach) instalacyjnych,
 • W tynku, na tynku lub pod innymi pokryciami ścian,
 • Na wierzchu pokrycia ścian (na tynku) – wyłącznie w pomieszczeniach niemieszkalnych.

Pamiętaj, że sposoby te różnią się w budownictwie murowanym i drewnianym. Ogólna zasada jest taka, by prowadzenie przewodów pozwalało na ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.

Projekt instalacji elektrycznej – wykonanie, cena, prawo budowlane

Montaż i wykonanie projektu instalacji elektrycznej należy do zadań osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Może to samodzielny specjalista (elektryk) lub pracownik biura projektowego.
Koszt wykonania instalacji zależy od wielu czynników, w tym: wielkości obiektu, ilości gniazd, urządzeń i punktów czy użytych materiałów. Cena projektu dla średniego domu waha się w granicach od 700 do 1500 zł. Pamiętaj, że wzrośnie przy skomplikowanych rozwiązaniach czy poprawkach.
Czy do wykonania takiej instalacji trzeba mieć pozwolenie na budowę? Nie, ponieważ, zgodnie z Art. 29. prawa budowlanego, „Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa (…) instalacji elektroenergetycznych (…) wewnątrz budynku”.
A może, aby znacznie oszczędzić na rachunkach, wybierzesz nowoczesne rozwiązania, np. ogniwa fotowoltaiczne?
Sprawdź, jak to działa: ERAN BIURO – KONTAKT

Kontakt
zainteresowany? Napisz do nas!

Biuro Projektowo – Usługowe ERAN Marcin Raniowski

Biuro projektowe

Wiejska 61a

Łany Wielkie, 44-153

marcin@eran.com.pl

https://www.eran.com.pl

telefon : 510626830

Adres pracowni:
ul. Wincentego Pola 27  lokal 2-08
44-100 Gliwice
Tel.: 510626830

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko *
Miejscowość *
Numer telefonu *
Adres e-mail *
Wiadomość *

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwosci ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Projektowo - Usługowe ERAN Marcin Raniowski z siedziba w Łanach Wielkich przy ul. Wiejskiej 61a.
Top