image/svg+xml
Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej kilka ciekawostek i porad
wymiennikownia, projekt węzła

Węzeł cieplny w domu jednorodzinnym. Do czego służy?

Węzeł cieplny jest sercem układu ogrzewania w domu jednorodzinnym. Łączy zewnętrzną sieć cieplną z instalacją wewnątrz budynku. Jego zadaniem jest miejscowa regulacja czynnika grzewczego oraz zapewnienie bezpieczeństwa przepływu energii cieplnej i pracy poszczególnych urządzeń w podzespole. Odpowiada za ogrzanie budynku, przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) lub zasilenie nagrzewnicy w centrali wentylacyjnej – rekuperatorze, jeśli została przewidziana jako wodna. Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, Chorzów, Zabrze mają swoje ciepłownie i tam łatwo o warunki techniczne na przyłączenie się do sieci ciepłowniczej.

Z czego składa się węzeł cieplny?

Węzły cieplne w domu możemy podzielić na jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Pierwsze składają się z wymiennika ciepła instalacji centralnego ogrzewania, natomiast drugie posiadają wymiennik ciepłej wody użytkowej. Jedną z opcji jest również współpraca węzła z podgrzewaczem c.w.u., gdzie jest ona przechowywana w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu domowników. W skład zespołu wchodzą również:

 • hydrauliczny regulator przepływu,
 • zawór strefowy,
 • zawory zwrotne i regulacyjne,
 • pompa obiegowa,
 • automatyczny układ sterowania poziomami temperatury np. według krzywej grzania,
 • zawory bezpieczeństwa.
 • naczynia wzbiorcze.
 • filtry siatkowe,
 • wodomierze.

Do zadań poszczególnych elementów węzła cieplnego należą:

 • wymiana ciepła pomiędzy główną siecią a jej odbiorcami,
 • odcięcie, oczyszczanie i zmiana parametrów czynnika grzewczego,
 • pomiar oraz regulacja temperatury, ciśnienia i przepływów,
 • kontrola bezpieczeństwa pracy całego układu.

Jakie korzyści daje węzeł cieplny?

Domy jednorodzinne wyposaża się najczęściej w kompaktowe węzły cieplne dla małych obiektów. Dostosowany do potrzeb budynku, solidnie zaprojektowany układ zapewnia:

 • oszczędność na rachunkach (wysoka wydajność i konwersja ciepła),
 • bezpieczeństwo użytkowania,
 • wygodny sposób ogrzewania domu,
 • zużycie energii dostosowane do indywidualnych potrzeb,
 • łatwą konserwację.

Na rynku coraz popularniejsze są nowoczesne rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną węzłów cieplnych. W tym celu stosuje się urządzenia wykorzystujące niekonwencjonalne źródła energii, m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła czy urządzenia kogeneracyjne. Wspomagają one podgrzewanie wody w wewnętrznej instalacji c.w.u. i c.o, obniżając koszty ich użytkowania. Oszczędności przynieść może również zastosowanie zdalnej obsługi pracy węzła. Pozwala ono na inteligentną regulację i kontrolę zużycia ciepła w budynku.

Projekt i instalacja węzła cieplnego. Podłączenie domu do sieci ciepłowniczej

Instalację węzła cieplnego powinno poprzedzać wykonanie profesjonalnego projektu. Szczegółowy i rzetelnie opracowany dokument to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. To, ile oszczędzisz na ogrzewaniu, zależy od doboru i połączenia poszczególnych elementów układu.

Węzeł cieplny w domu jednorodzinnym – cena

Ile kosztuje instalacja węzła cieplnego w domu jednorodzinnym? Cena kompaktowego węzła ciepłowniczego jednofunkcyjnego do 25 kW wynosi od 12 do 15 tys. zł netto. W przypadku węzła dwu-funkcyjnego zakres ten waha się w granicach od 15 do 18 tys. zł netto. Szczegółowa wycena jest tak naprawdę uzależniona od indywidualnych potrzeb klienta.

Aby uzyskać najlepsze rozwiązanie, skonsultuj wszelkie kwestie z fachowcem. Potrzebujesz projektu?  Jesteś z rejonu Śląska np. Gliwic, Zabrza, Katowic pisz śmiało to nasz obszar działania  – sprawdź, jak możemy Ci doradzić. Więcej informacji znajdziesz w zakładkach kontakt i węzły cieplne.

Kontakt
zainteresowany? Napisz do nas!

Biuro Projektowo – Usługowe ERAN Marcin Raniowski

Biuro projektowe

Wiejska 61a

Łany Wielkie, 44-153

marcin@eran.com.pl

https://www.eran.com.pl

telefon : 510626830

Adres pracowni:
ul. Wincentego Pola 27  lokal 2-08
44-100 Gliwice
Tel.: 510626830

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko *
Miejscowość *
Numer telefonu *
Adres e-mail *
Wiadomość *

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwosci ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Projektowo - Usługowe ERAN Marcin Raniowski z siedziba w Łanach Wielkich przy ul. Wiejskiej 61a.
Top