image/svg+xml
Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej kilka ciekawostek i porad
pogłogowe, grzejnikowe ogrzewanie, projekt

Jesteś na etapie wykańczania domu lub mieszkania, a może modernizujesz starą nieruchomość? W takim wypadku możesz stanąć przed pytaniem dotyczącym systemu ogrzewania. W co lepiej zainwestować w ogrzewanie podłogowe, czy w tradycyjne grzejniki? Obydwie metody mają wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji, należy dobrze zapoznać się z tematem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w odpowiednim wyborze.

Wybór pomiędzy ogrzewaniem podłogowym a tradycyjnymi grzejnikami nie jest oczywisty

Na początek należy zaznaczyć, że wybór systemu grzewczego nie jest oczywisty i jednoznaczny. Zależy od kilku czynników — w dużej mierze od zamontowanego w budynku źródła ciepła. Od tego, czym ogrzewasz pomieszczenia i ewentualnie bieżącą wodę zależy, czy lepiej sprawdzi się w Twojej nieruchomości ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne grzejniki. Przy pompie ciepła lub piecu kondensacyjnym lepiej sprawdzi się podłogówka. Nie oznacza to, że przy piecach na paliwo stałe nie ma możliwości zainstalowania płaszczyznowego niskotemperaturowego systemu ogrzewania ściennego czy podłogowego. Po prostu będzie to wymagało dodatkowych nakładów pieniężnych, żeby przystosować do siebie poszczególne elementy ( podłogówka wymaga cieczy o temperaturze niższej niż ta, która jest przygotowywana w tradycyjnym piecu).

Ważna jest także efektywność energetyczna budynku

Jedną z podstawowych zmiennych decydujących o tym, czy lepiej wybrać tradycyjne grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe, jest również efektywność energetyczna budynku. Rozważając montaż podłogówki, trzeba zdawać sobie sprawę, że jest ona znacznie bardziej wymagająca. Dlatego też zakłada się ją głównie w nowopowstałych, dobrze zaizolowanych budynkach, gdzie nie ma mostków cieplnych. W budynkach słabo wyizolowanych ogrzewanie podłogowe byłoby zbyt mało wydajne, w stosunku do kosztów jego utrzymania. Pod tym względem grzejniki tradycyjne mają znacznie szersze zastosowanie — nadają się zarówno do starych, jak i nowopowstałych domów.

W czym są lepsze grzejniki?

Decydując się na konkretny system grzewczy, należy również rozważyć koszt samej instalacji. Ogrzewanie podłogowe z uwagi na to, że ma znacznie bardziej skomplikowaną strukturę, jest po prostu droższe w montażu (średnio o 40% w stosunku do tradycyjnych grzejników). Wymaga ponadto znacznie większej ingerencji w konstrukcję budynku, m.in. skucie posadzek.

Kluczowa jest również powierzchnia pomieszczeń

Za ogrzewaniem podłogowym przemawiają aspekty estetyczne. Do małych pomieszczeń, gdzie liczy się niemal każdy centymetr kwadratowy, grzejniki niekoniecznie się nadają. Nie dość, że zabiorą miejsce, to jeszcze ich montaż ograniczy powierzchnię, którą można by wykorzystać np. do przechowania jakichś przedmiotów. Podłogówka zapewnia szeroko pojęty komfort, który wynika z tego, że ciepło idzie od dołu, zapewniając ciepło również stopom. Do tego temperatura rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, a komfort cieplny jest na takim poziomie, jak przy grzejnikach ustawionych na dwa stopnie wyżej. Ograniczeniem jest to, że dom wyposażony w podłogówkę musi być dobrze docieplony.

Jesteś na etapie wykańczania domu lub mieszkania, a może modernizujesz starą nieruchomość? W takim wypadku możesz stanąć przed pytaniem dotyczącym systemu ogrzewania. W co lepiej zainwestować, w ogrzewanie podłogowe, czy w tradycyjne grzejniki? Obydwie metody mają wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji, należy dobrze zapoznać się z tematem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w odpowiednim wyborze.

Wybór pomiędzy ogrzewaniem podłogowym a tradycyjnymi grzejnikami nie jest oczywisty

Na początek należy zaznaczyć, że wybór systemu grzewczego nie jest oczywisty i jednoznaczny. Zależy od kilku czynników — w dużej mierze od zamontowanego w budynku źródła ciepła. Od tego, czym ogrzewasz pomieszczenia i ewentualnie bieżącą wodę zależy, czy lepiej sprawdzi się w Twojej nieruchomości ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne grzejniki. Przy pompie ciepła lub piecu kondensacyjnym lepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. Nie oznacza to, że przy piecach na paliwo stałe nie ma możliwości zainstalowania podłogówki. Po prostu będzie to wymagało dodatkowych nakładów pieniężnych, żeby przystosować do siebie poszczególne elementy (ogrzewanie podłogowe wymaga cieczy o temperaturze niższej niż panująca w tradycyjnym piecu).

Ważna jest także efektywność energetyczna budynku

Jedną z podstawowych zmiennych decydujących o tym, czy lepiej wybrać tradycyjne grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe, jest również efektywność energetyczna budynku. Rozważając montaż podłogówki, trzeba zdawać sobie sprawę, że jest ona znacznie bardziej wymagająca. Dlatego też zakłada się ją głównie w nowopowstałych, dobrze zaizolowanych budynkach, gdzie nie ma mostków cieplnych. W budynkach słabo wyizolowanych grzanie podłogowe byłoby zbyt mało wydajne, w stosunku do kosztów jego utrzymania. Pod tym względem grzejniki tradycyjne mają znacznie szersze zastosowanie — nadają się zarówno do starych, jak i nowopowstałych domów.

W czym są lepsze grzejniki?

Decydując się na konkretny system grzewczy, należy również rozważyć koszt samej instalacji. Ogrzewanie podłogowe z uwagi na to, że ma znacznie bardziej skomplikowaną strukturę, jest po prostu droższe w montażu (średnio o 40% w stosunku do tradycyjnych grzejników). Wymaga ponadto znacznie większej ingerencji w konstrukcję budynku, m.in. skucie posadzek.

Kluczowa jest również powierzchnia pomieszczeń

Za nagrzewaniem podłogowym przemawiają aspekty estetyczne. Do małych pomieszczeń, gdzie liczy się niemal każdy centymetr kwadratowy, grzejniki niekoniecznie się nadają. Nie dość, że zabiorą miejsce, to jeszcze ich montaż ograniczy powierzchnię, którą można by wykorzystać np. do przechowania jakichś przedmiotów. Ciepła posadzka zapewnia szeroko pojęty komfort, który wynika z tego, że ciepło idzie od dołu zapewniając ciepło również stopom. Do tego temperatura rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, a komfort cieplny jest na takim poziomie, jak przy grzejnikach ustawionych na dwa stopnie wyżej. Ograniczeniem jest to, że dom wyposażony w podłogówkę musi być dobrze docieplony.

Kontakt
zainteresowany? Napisz do nas!

Biuro Projektowo – Usługowe ERAN Marcin Raniowski

Biuro projektowe

Wiejska 61a

Łany Wielkie, 44-153

marcin@eran.com.pl

https://www.eran.com.pl

telefon : 510626830

Adres pracowni:
ul. Wincentego Pola 27  lokal 2-08
44-100 Gliwice
Tel.: 510626830

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko *
Miejscowość *
Numer telefonu *
Adres e-mail *
Wiadomość *

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwosci ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Projektowo - Usługowe ERAN Marcin Raniowski z siedziba w Łanach Wielkich przy ul. Wiejskiej 61a.
Top