Blog

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem
Poniżej kilka ciekawostek i porad.

Projekt wentylacji mechanicznej domu jednorodzinnego


Projekt wentylacji mechanicznej domu jednorodzinnego

Chcesz oddychać w domu pełną piersią, nie tracąc zdrowia, energii i ciepła? Sprawdź, co da Ci dobry projekt wentylacji mechanicznej domu jednorodzinnego.


Wentylacja mechaniczna domu jednorodzinnego

Podobnie jak w komórkach ludzkiego organizmu szkodliwy CO2 jest wymieniany na tlen, tak w poszczególnych pomieszczeniach domu zanieczyszczone powietrze powinno być zastępowane świeżym. Dzięki temu domownicy nie narażają się na szkodliwe działanie takich czynników jak wirusy, bakterie, wilgoć czy utratę ciepła.

Odpowiednią cyrkulację w pomieszczeniach zapewnia sprawna wentylacja:

 • naturalna,

 • grawitacyjna, wykorzystującą różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku,

 • mechaniczna,

 • hybrydowa, wykorzystującą zalety grawitacyjnej i mechanicznej.

Aktualne obowiązujące standardy budownictwa nakazują tworzenie domów energooszczędnych. Stąd szczególnie w nowych budynkach mieszkalnych coraz częściej wprowadza się wentylację mechaniczną. Dzieli się ona na:

 1. wywiewną (wyciągową).

 2. nawiewno-wywiewną z rekuperatorem.
   

Jak działa wentylacja mechaniczna wywiewna (wyciągowa)?

W wentylacji mechanicznej wywiewnej ruch powietrza odbywa się dzięki pracy wentylatora w centrali wentylacyjnej. Świeże powietrze napływa do domu przez nawiewniki okienne lub ścienne, zaś to zużyte transportowane jest na zewnątrz przez kratki i kominy wentylacyjne.

Wentylacja wyciągowa gwarantuje niskie koszty instalacji. Umożliwia także wykorzystanie istniejących kominów wentylacji grawitacyjnej i przystosowania ich dla potrzeb centrali mechanicznej. A to obniża koszty instalacji.
 

Wentylacja nawiewno-wywiewna

W skład wentylacji nawiewno-wywiewnej wchodzą:

 1. Czerpnia – zbudowana z kratki zewnętrznej, skrzynki rozprężnej i kołnierza. Za jej pośrednictwem do wewnątrz zasysane jest świeże powietrze.

 2. Wyrzutnia – służąca do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz domu.

 3. Centrala wentylacyjna – będąca sercem całego układu. To w niej odbywa się wymiana powietrza zanieczyszczonego na świeże.

 4. Kanały główne i odgałęźne – pierwsze dochodzą bezpośrednio do centrali wentylacyjnej po stronie nawiewu, wywiewu i wylotu, a drugie łączą pomieszczenia z kanałami głównymi.

 5. Trójniki – rozdzielające powietrze z kanałów głównych do odgałęźnych.

 6. Anemostaty nawiewne i wywiewne – kratki wentylacyjne umożliwiające sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wywiewanego.

 

Szczególnie popularne i wygodne rozwiązanie w domach jednorodzinnych stanowi obecnie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem – urządzeniem umożliwiającym odzyskanie ciepła z wywiewanego powietrza.
 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Jak działa rekuperator? Głównymi elementami urządzenia są: wymiennik ciepła (krzyżowy, przeciwprądowy, obrotowy) oraz dwa wentylatory wywołujące ruch powietrza.

W pierwszym etapie czerpnia pobiera powietrze do centrali wentylacyjnej, gdzie jest ono filtrowane, a potem kierowane do wymiennika ciepła z wentylatorami. Tam zimą zostaje podgrzane, a latem – ochłodzone. Po uzdatnieniu płynie nawiewnikami do pomieszczeń.

W drugim etapie powietrze zanieczyszczone zostaje zassane do centrali przez kratki i kanały wywiewne. Potem przepływa przez filtry i wyrzutnią trafia na zewnątrz budynku.

Warto zaznaczyć, że strumienie powietrza czystego i zużytego nie mieszają się ze sobą.

Dobrym dodatkowym elementem systemu wentylacyjnego z rekuperacją jest gruntowy wymiennik ciepła (GWC) lub jego odpowiednik w postaci pompy ciepła. GWC to najczęściej rura zakopana na głębokości poniżej 1,5 metra. Przechodzące przez nią powietrze podgrzewa się zimą, a schładza latem.
 

Jaka jest cena wentylacji z odzyskiem ciepła?

Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją znacznie ogranicza straty energetyczne i koszty eksploatacyjne. Choć droższa od nawiewnej czy grawitacyjnej, to przy precyzyjnie wykonanym układzie wysokiej klasy zwraca się już nawet po 10 latach.

Koszty posiadania wentylacji z rekuperatorem należy podzielić na inwestycyjne (projektu, sprzętu, montażu) i eksploatacyjne (użytkowanie, przeglądy). W nowym domu wynosi to łącznie 20-30 tys. zł, natomiast w budynku zamieszkanym – od 25 do 35 tys. zł. Wydatki eksploatacyjne zależą od ceny, wydajności oraz sprawności poszczególnych elementów. Warto dodać, że najtańsze rekuperatory odzyskują ciepło w około 50 procentach, zaś te z górnych półek – w blisko 90.
 

Ile kosztuje projekt wentylacji mechanicznej?

Rekuperacja pozwala znacznie minimalizować straty energii, utrzymując w pomieszczeniach zdrową i optymalną temperaturę. Dla porównania, przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej w okresie mrozów straty ciepła sięgają nawet 50%.

Chcesz zyskać funkcjonalny układ, który pozwoli Ci przez cały rok oszczędzać na rachunkach i zdrowiu? Najpierw potrzebny Ci staranny projekt. Umożliwi on dobór wysokiej klasy elementów oraz stworzenie układu funkcjonującego w oparciu aktualnie obowiązujące normy prawne.

Za standardowy projekt wentylacji mechanicznej domu jednorodzinnego zapłacisz od 800 do 2000 zł. Chcesz, by wyszedł spod ręki profesjonalistów? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc: https://www.eran.com.pl/projekt-wentylacji